V Opavě přijal jáhenské svěcení Vojtěch Buchta

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace18. 6. 2023, 8.11

Rodina, farníci z domovských Radvanic i skupina věřících ze Stěbořic a Hlavnice, kam Vojtěch jezdil na bohosloveckou praxi – ti všichni v sobotu 17. června společně doprovodili Vojtěcha Buchtu k jeho jáhenskému svěcení. Prvním pastoračním působištěm pro něj bude místecká farnost.

image:Image 35/source/orig/34513_24724_0_foto_pavel_zuchnick026.jpg
Foto: Pavel Zuchnický

Biskup Martin David v promluvě zdůraznil tři prosby z úvodní modlitby liturgie jáhenského svěcení: „Dej, ať jsou svědomití v práci, vlídní ve službě a vytrvalí v modlitbě.“ U první vlastnosti biskup zmínil původní profesi jáhna Vojtěcha, který vystudoval stavební fakultu. „Ve stavebnictví je možná ještě zřejmější, co to znamená svědomitá práce. Nelze naprojektovat nějakou stavbu, a přitom nehledět na podloží nebo její účel.“ I v pastorační práci se svědomitost projevuje spolehlivostí. „Zároveň si musíme stále uvědomovat, že to, na čem se podílím, není můj projekt, ale projekt Boží a v něm si už vůbec nemohu vzít nějaké lajdáctví na svědomí. Je to projekt Božího království ve světě a v lidských srdcích, který se naplní ve věčnosti,“ podtrhl biskup Martin.

Dalším klíčem ke službě je vlídnost – opak otrávenosti, hrubosti nebo vynucenosti. „Takový postoj by jen těžko někomu zpřítomnil Boží lásku, která chce člověka přitáhnout blíž k Božímu Srdci. Vlídnost ve službě v sobě skrývá schopnost soucitu. Ať je to při liturgii, kazatelské službě, vyučování, udělování svátostí nebo vedení společenství – všude se má skrze Tebe zrcadlit vlídná Boží tvář,“ řekl biskup Martin nově vysvěcenému jáhnovi.

Třetím pilířem služby je modlitba, díky které si můžeme uvědomit, k jakému projektu nás Bůh povolal. „Je to modlitba, ve které se stavím před Boží tvář. V ní hledám tu vlídnou Boží tvář, kterou mám přinášet do služby. Velice snadno se můžeme nechat pohltit pastorační prací, projekty, potřebou toho či onoho, ale naše služba vždycky potřebuje modlitbu,“ podotkl biskup.

Po samotném svěcení a bohoslužbě oběti přišel čas na děkování. Úsměvy na tvářích vyvolal malý synovec nového jáhna, který se usadil na židli, která na začátku mše svaté patřila kandidátovi svěcení. Biskup Martin poděkoval jáhnovi Vojtěchovi za odvahu odpovědět Bohu na povolání a také jeho rodině za celoživotní doprovázení až ke dnešnímu dni. Svým nejbližším záhy poděkoval také Vojtěch Buchta a ocenil i podporu od dalších kněží a jáhnů. Biskupu Martinovi předal balíček buchet ke kávě. A buchty čekaly na všechny účastníky bohoslužby také před konkatedrálou, kdy se liturgická slavnost přehoupla do radostných rozhovorů a gratulací.

V den svého svěcení dostal jáhen Vojtěch Buchta ustanovení ke službě ve farnosti Místek.

Další velká událost v životě diecéze se uskuteční příští sobotu 24. června v ostravské katedrále Božského Spasitele. Při mši svaté v 9.30 tam přijme svátost kněžství jáhen Jan Slepička.

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Znova říká Pán: Přicházím ve slávě
Znova říká Pán: Přicházím ve slávě Michal Altrichter