Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Veďme věřící k vědomí, že jsme bratři a sestry, řekl papež thajským buddhistům

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 6. 2022, 14.24
TiskTisk

Papež František dnes přijal buddhistickou delegaci z Thajska. Třiatřicet buddhistických mnichů théravádové a mahájánové školy spolu s šedesáti laickými buddhisty a několika zástupci thajské katolické církve přijeli do Říma, aby si připomněli padesáté výročí historického setkání sedmnáctého nejvyššího buddhistického patriarchy Thajska, Somdeje Phra Wannarata, s papežem Pavlem VI., které se uskutečnilo 5. června 1972.

image:Image 14/source/orig/13093_10085_0_844.jpeg

Papež vyjádřil vděčnost nynějšímu buddhistickému patriarchovi za vyslání thajské delegace do Vatikánu, jejíž cílem je obnovit přátelské vazby a vzájemnou spolupráci. Ocitoval svého předchůdce, sv. Pavla VI., který před padesáti lety vyslovil hluboké ocenění „duchovních, morálních a sociálně-kulturních pokladů různých buddhistických tradic“ a přislíbil jim podporu.

„Během těchto padesáti let jsme byli svědky postupného a trvalého růstu přátelského dialogu a úzké spolupráce mezi našimi dvěma náboženskými tradicemi. Vzpomínám si na návštěvu thajské delegace 16. května 2018, která přivezla překlad starobylého buddhistického rukopisu v pálijštině, uchovávaného ve Vatikánské knihovně. Uchovávám si radostné vzpomínky na svou návštěvu vaší milované země ve dnech 20. až 23. listopadu 2019 a na vynikající přijetí a pohostinnost, kterých se mi dostalo. Oceňuji také vaše přátelství a bratrský dialog se členy Dikasteria pro mezináboženský dialog a s katolickou komunitou v Thajsku“.

Připomněl papež František a přešel k aktuálnímu dění ve světě: „Bohužel ze všech stran slyšíme křik zraněného lidstva a rozervané Země“, poznamenal. „V době, kdy lidská rodina a planeta čelí mnoha hrozbám, jsou přátelský dialog a úzká spolupráce ještě potřebnější“.

„Buddha a Ježíš chápali, že je třeba překonat sobectví, které plodí konflikty a násilí. Dhammapáda shrnuje Buddhovo učení takto: »Vyhýbejte se zlu, pěstujte dobro a očišťujte svou mysl - to je Buddhovo učení« (Dhammapáda, 183). Ježíš řekl svým učedníkům: »Nové přikázání vám dávám: Milujte se navzájem: jak jsem já miloval vás, tak se navzájem milujte vy« (Jan 13,34). Naším úkolem je dnes vést naše věřící k živějšímu vnímání pravdy, že jsme všichni bratři a sestry. A to znamená, že bychom měli spolupracovat na pěstování soucitu a pohostinnosti vůči všem lidem, zejména chudým a marginalizovaným“.

V závěru papež František povzbudil úsilí thajských buddhistických škol o prohloubení a rozšíření dialogu a spolupráce s katolickou církví, jehož projevem je rovněž účast na mezinárodní konferenci, kterou dnes hostí Papežská urbaniánská univerzita pod názvem „Přátelství mezi buddhisty a křesťany pro kulturu setkávání“.

Focusy

Papež František Promluvy papeže Františka

Mohlo by vás zajímat

image:Image Když Bůh mlčí
Když Bůh mlčí Pete Greig
Cena: 233 Kč
image:Image Perly asketické moudrosti
Perly asketické moudrosti Efrém Svatohorec
Cena: 261 Kč
image:Image Umučení Ježíše Krista
Umučení Ježíše Krista Antonio Rosmini
Cena: 108 Kč
image:Image Exotovy zápisky
Exotovy zápisky Ladislav Heryán
Cena: 179 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou