Vraždění neviňátek – od začátku války na Ukrajině zemřelo více než dvě stě dětí

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 6. 2022, 11.55

Nikdy bychom si nechtěli přiznat, že válka na Ukrajině trvá plných sto dní. Papež František za tuto dobu v celkově devětačtyřiceti veřejných vystoupeních upozornil na její nesmyslnost, šílenství a krutost, hraničící se svatokrádeží. Nikdy dříve v dějinách církve se žádný z papežů takto opakovaně nevyslovil k nějakému válečnému konfliktu. List Svatého stolce, L´Osservatore Romano, na dnešním titulním listě hovoří o ukrajinském „vraždění neviňátek“.

image:Image 13/source/orig/12394_9413_0_844.jpeg

Plyšový medvídek, ovečka připoutaná bezpečnostním pásem a Spiderman, který chce zachránit svět. Tyto hračky bez života, spořádaně rozmístěné na sedadla školního autobusu, mají připomenout děti, které naopak svůj život ztratily příliš brzy. Ukrajinský Lvov takto vzdal poctu nejmenším obětem války, které se již nikdy nevydají do školy žlutým školním autobusem, jak na svém twitterovém účtu napsal starosta tohoto města, Adrij Sadovoj.

Kromě zabitých dětí, jejichž počet odhaduje kyjevská generální prokuratura na 261, je zde dalších 460 zraněných. Podle odhadů Unicef si tak každý den války vyžádal dvě dětská úmrtí a čtyři zranění, což jsou údaje, které v takové výši a rychlosti nebyly nikdy zaznamenány od druhé světové války. Tyto statistiky se jeví ještě závažněji, pokud pomyslíme, že více než 5,2 milionu nezletilých Ukrajinců potřebuje humanitární pomoc jak v rámci své vlasti, tak za jejími hranicemi, zatímco se na obzoru objevuje přízrak potravinové krize, psychologických traumat, absence vzdělání, hrozba obchodu s dětmi a zneužití těch, které byly odděleny od svých rodin, anebo osiřely.

Není proto náhodou, že právě z Kyjeva dorazil zoufalý výkřik devítiletého děvčátka: „Nezapomeňte na mne!“, píše tato dívka v dopise, který včera večer zazněl v Římě na manifestaci organizované mládežnickým hnutím komunity Sant' Egidio. Kéž toto zvolání nezůstane nevyslyšeno, naléhá deník Svatého stolce, L´Osservatore Romano.

Přeložila: Jana Gruberová

Život z víry Válka na Ukrajině

image:Image Rozptýlit mlhu
Rozptýlit mlhu