Vzpomínka na rodný kraj i odhodlání předávat radost: Arcibiskup Nuzík představil svůj nový znak

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace5. 4. 2024, 10.21

Jako součást přípravy na uvedení nového olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka byla zveřejněna aktualizovaná podoba jeho znaku. Ten spojuje symboliku arcidiecéze a církevního úřadu s osobními motivy jeho nositele.

image:Image 55/source/orig/54173_35624_0_znak-arcibiskup-nuzik.jpg

Původní osobní znak, který si Josef Nuzík vybral při svém biskupském svěcení roku 2017, byl nyní doplněn o atributy arcibiskupa: počet střapců, které z obou stran provázejí štít, byl zvýšen ze šesti na deset, a přibylo i pallium – znak arcibiskupa-metropolity – pod štítem. Také sám štít doznal změny: v prvním a čtvrtém poli ho nyní doplňuje ještě dvojí znak olomoucké arcidiecéze, šest stříbrných kuželů v červeném poli.

Ve druhém a třetím modrém poli štítu je osobní znak arcibiskupa Nuzíka: stříbrno-červeně šachované trojvrší, ze kterého vyrůstá stříbrná poloviční lilie na zlatém stonku s listy, provázená dvěma vyrůstajícími zlatými odkloněnými klasy. Modrá barva štítu a stříbrno-červené šachování jsou převzaty ze zemského znaku Moravy, trojvrší odkazuje na arcibiskupovu rodnou farnost Strání, ležící v hornatém pohraničí. Přirozená lilie je atributem sv. Josefa, arcibiskupova osobního patrona, a klasy symbolizují jeho původ ze zemědělské rodiny. Klasy jsou současně parafrází biskupova hesla na podobenství o rozsévači z evangelia sv. Lukáše (Lk 8,4-18).

Samotné heslo pak nese páska pod štítem, kde čteme slova HLÁSAT RADOSTNOU ZVĚST, v latinském znění EVANGELIUM NUNTIARE. „V tomto hesle se spojuje můj vnitřní postoj s vnějšími okolnostmi: smutných a složitých zpráv je přespříliš, evangelium je ale radostnou zprávou pro člověka všech dob,“ uvedl arcibiskup Nuzík a dodal: „Nově doplněný dvojí znak olomoucké arcidiecéze mně odteď bude připomínat vztah k místní církvi, který chci dále rozvíjet a prohlubovat.“

Život z víry Biskupové

image:Image Leonie Martinová
Leonie Martinová Marie Baudouinová Croixová
image:Image Náčelník