Z bruselské homilie biskupa Jana Vokála

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 10. 2022, 11.30

V Bruselu se při Mši za Evropu, která se uskutečnila 12. října 2022 v kostele Notre Dame des Victoires au Sablon. sešli u jednoho oltáře biskupští zástupci všech 27 členských zemí. Českou republiku při COMECE zastupuje královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál, který je místopředsedou této církevní organizace a během mše pronesl homilii.

image:Image 18/source/orig/17724_15165_0_image.jpg

Královéhradecký biskup Jan Vokál ve své homilii, kterou si vyslechlo i na 150 pozvaných hostů, mimo jiné řekl:  "Dnešní evropská společnost se navenek jeví jako velmi pokroková, ale v jejím jádru dřímá veliká nejistota. Shoda se vytrácí i v porozumění těm nejzákladnějším principům. Důraz na rovnost mnohdy vede ke stírání rozdílů mezi hodnotami, na kterých je společnost postavena, a těmi, které útočí na její základy. Jako by boj za ochranu hodnot, které nám onu důstojnost a svobodu vydobyly, měl stejný význam jako boj za jejich zničení."

Biskup Jan Vokál dále řekl, že pokud má v této nejistotě zaznít hlas křesťanů, pak si nesmíme dávat úzkostlivý pozor na to, aby se vyznání naší víry, naše krédo, náhodou někoho nedotklo. "Naše krédo rozhodně není hodnotově neutrální! Naše krédo je láska Boží, od které se odvíjí každý zákon a každá hodnota. Láska, jejímž vzorem je totální sebeobětování samotného Boha za hříšníky. Láska, v níž se jedinec realizuje skrze službu bližním. Důstojnost v ní znamená pohlížet na druhého jako na toho, za koho se sám Bůh obětoval na kříži. Svoboda je v ní rovna odpovědnosti za to, jak naložím s darem svého života",  jsou slova místopředsedy COMECE Mons. Jana Vokála.

Liturgie a bohoslužby Biskupové

image:Image Deníky (1973 - 1983)
Deníky (1973 - 1983) Alexander Schmemann
image:Image Jadrné memento
Jadrné memento Bernard Pitrun
image:Image Víra královny Alžběty II.
Víra královny Alžběty II. Geoffrey Waugh
image:Image Bůh má smysl pro humor
Bůh má smysl pro humor Jan Graubner, Marek Šmíd