Začal kongres Opus Dei s cílem přizpůsobit stanovy prelatury motu proprio Ad charisma tuendum

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 4. 2023, 16.21

V Římě se od 12. dubna po tři dny pracuje na přizpůsobení stanov prelatury Opus Dei dokumentu papeže Františka, který nařídil přenesení jejích kompetencí z předchozího dikasteria pro biskupy na dikasterium pro klérus a stanovil, že prelátovi již nebude udělována biskupská hodnost. Setkání se účastní 274 členů prelatury z pěti kontinentů.

image:Image 28/source/orig/27513_22887_0_844.jpeg
Vatican News

Od 12. do 17. dubna se v Římě schází 274 členů Opus Dei z celého světa s prelátem a jeho vikáři, aby se zamysleli nad stanovami prelatury a přizpůsobili je motu proprio Ad Charisma Tuendum, kterým papež František požádal o obnovu některých bodů stanov, jež definují poslání a upravují život prelatury.

Přípravné práce na generální kongres

Zmíněné motu proprio změnilo dva články apoštolské konstituce Ut Sit (kterou bylo Opus Dei v roce 1982 ustanoveno prelaturou), aby je přizpůsobilo předpisům, které nedávno zavedla apoštolská konstituce Praedicate Evangelium o římské kurii. Ve svém třetím článku dokument dodává, že stanovy Opus Dei mají být „vhodně upraveny na návrh samotné prelatury a schváleny příslušnými orgány Apoštolského stolce“ (Ad charisma tuendum, č. 3). S těmito předpoklady svolal prelát Opus Dei monsignor Fernando Ocáriz mimořádný kongres. Prelát předtím požádal o účast všechny věřící prelatury, kteří si přáli předložit konkrétní návrhy k tomuto tématu. Ve zprávě z 30. března, adresované členům hnutí, vysvětlil: „Návrhy byly v Římě za pomoci odborníků prostudovány, aby bylo možné předložit kongresu konkrétní návrhy. Ty, které se netýkaly požadavku Svatého stolce obsaženého v motu proprio, mohou být vzaty v úvahu v následujících týdnech práce a poslouží k přípravě řádného generálního kongresu v roce 2025. Je to cenný materiál, za který bych vám chtěl ještě jednou poděkovat“.

Naslouchat Duchu, držet se učení zakladatele

Valného shromáždění se zúčastní 126 žen a 148 mužů, z toho 90 kněží. Účastníci pocházejí z Afriky (6,6 %), Ameriky (36 %), Asie (6,2 %), Evropy (50 %) a Oceánie (1,1 %). Před zahájením setkání bude prelát 12. dubna předsedat mši svaté, která zahájí činnost pracovních skupin. Výsledky, které během těchto dnů vyplynou, pak budou předloženy Dikasteriu pro klérus.

Mons. Ocáriz již zmínil, že „všechny generální kongresy jsou velmi zvláštními okamžiky jednoty celého díla a díla se Svatým otcem a celou církví. V těchto týdnech chceme mít zvláště na paměti přání svatého Josemaríi: Omnes cum Petro ad Iesum per Mariam (Všichni s Petrem k Ježíši skrze Marii)“. Opus Dei pomáhá lidem setkávat se s Ježíšem v jejich práci, v rodinném životě a v celém panoramatu každodenních činností. K prelatuře dnes patří 93 600 lidí, 60 % z nich jsou ženy. Ještě více lidí se jako spolupracovníci a přátelé členů Opus Dei účastní aktivit křesťanské formace, které prelatura organizuje“.

Papež František

image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester