Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Změny ve vedení Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace31. 3. 2023, 10.19
TiskTisk

Ve vedení Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci (AKS) dojde v následujících měsících ke změně. Na pozici rektora semináře po šesti letech služby skončí P. Pavel Stuška a novým rektorem se od 1. července 2023 stane P. Vít Hlavica.

image:Image 27/source/orig/26245_22511_0_olomouc-aks.jpg

Na změně ve vedení instituce, která nyní připravuje na kněžství 10 bohoslovců pro tři diecéze moravské církevní provincie, se administrátor olomoucké arcidiecéze biskup Josef Nuzík dohodl s brněnským biskupem Pavlem Konzbulem a apoštolským administrátorem ostravsko-opavské diecéze biskupem Martinem Davidem.

„Děkuji otci Pavlu Stuškovi za dosavadní službu rektora semináře. Neúnavně se nasazoval v oblasti oprav, vnitřního chodu a uspořádání kněžského semináře, mnoho času investoval do formace bohoslovců, se kterými prožíval jejich přípravu na kněžství. Tuto formaci také obohatil o nové pohledy a prvky. Spolu s ostatními biskupy moravské církevní provincie mu děkuji za jeho neúnavné nasazení. Nicméně společně s nimi jsem se rozhodl, vzhledem k mimořádné náročnosti této služby, aby od nového akademického roku převzal štafetový kolík P. Vít Hlavica, který nyní působí jako farář ve Vizovicích a děkan vizovického děkanátu,“ uvedl biskup Josef Nuzík.

„Děkuji Pánu Bohu, že jsem mohl v semináři sloužit jako rektor. Své poslání jsem vnímal jako službu těm, kdo byli se mnou a kolem mě. Bylo to vzájemné poznávání a směřování. Děkuji otcům biskupům moravské provincie za důvěru, ostatním představeným semináře, představeným teologického konviktu a všem bohoslovcům, se kterými jsem se tu šest let mohl setkávat, a také zaměstnancům semináře, kněžím mentorům, farářům a představeným dalších seminářů za všechno, co pro olomoucký seminář během oné doby vykonali,“ shrnul své působení v čele instituce odcházející rektor P. Pavel Stuška, kterého od léta čeká působení v některé z farností diecéze, a dodal: „Novému otci rektorovi přeji od Pána Boha vše potřebné pro jeho službu, skvělé spolupracovníky, hodně zdraví a sil.“

S farní pastorací se naopak loučí nově jmenovaný rektor AKS P. Vít Hlavica, který posledních pět let sloužil jako farář a děkan ve Vizovicích. „Pán Bůh vstupuje do našeho života i nečekaným způsobem, jak chce on. Jsem rád, že jsem mohl být a žít ve svých třech farnostech, spolupracovat s kněžími vizovického děkanátu a objevovat spolu se zdejšími lidmi Boží přítomnost a blízkost. Děkuji všem, kteří mně pomáhali,“ ohlíží se za pomalu končícím působením a pokračuje: „Velice si vážím všech předchozích představených kněžského semináře v Olomouci. Jsem si vědom toho, že se formace a příprava bohoslovců na kněžské poslání mění a v mnohém také liší od doby, kdy jsem sám v semináři žil. Je na místě zvlášť poděkovat otci Pavlu Stuškovi, který odvedl velkou práci při úpravě budov a samotném fungování semináře, ale hlavně ve způsobu formace a vzdělávání moravských bohoslovců.“

Kněžský seminář je zařízení římskokatolické církve, ve kterém se kandidáti v souladu s církevními směrnicemi připravují na kněžství integrální formací osobnosti a studiem teologie – bohosloví. Při formaci v kněžském semináři je kladen důraz především na lidskou, duchovní, intelektuální a pastorační dimenzi. V České republice existují dva kněžské semináře. Bohoslovci českých diecézí (Praha, Hradec Králové, Litoměřice, Plzeň a České Budějovice) se připravují na kněžství v Arcibiskupském semináři v Praze a studují na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. V olomouckém Arcibiskupském kněžském semináři se připravují moravští bohoslovci (diecéze Olomouc, Brno a Ostrava-Opava), kteří studují na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého. V budově semináře sídlí také Teologický konvikt, který slouží kandidátům římskokatolického kněžství k přípravě na budoucí formaci a studium v kněžských seminářích a na teologických fakultách v naší zemi.

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Církev na kolenou
Církev na kolenou Jeremy Jennings
Cena: 134 Kč
image:Image Právní dějiny církví
Právní dějiny církví Záboj Horák, Jiří Rajmund Tretera
Cena: 351 Kč
image:Image Duchovní služba ve věznicích
Duchovní služba ve věznicích Michael Martínek
Cena: 313 Kč
image:Image Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás!
Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Michal Altrichter
Cena: 234 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou