30 let od vysvěcení kostela sv. Hedviky v Opavě. „I vy jste Boží stavba,“ slyšeli Opavané od biskupa Martina Davida

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace16. 10. 2023, 16.35

Biskup Martin si spolu s věřícími z Opavska připomněl v neděli 15. října pohnutou minulost chrámu sv. Hedviky v hlavním městě českého Slezska. Kostel původně vznikl na připomínku padlých 1. světové války. Začal se stavět v roce 1933. Jeho vysvěcení ale překazila další světová válka, ve které se z něj stalo skladiště vojenského materiálu a letecká pozorovatelna. Vysvětil ho až arcibiskup Jan Graubner roku 1993.

image:Image 44/source/orig/43439_27998_0_ales_repka_cav_opava.jpg
Aleš Repka (ČaV)

Kostel sv. Hedviky se svou charakteristickou stupňovitou hranolovou věží patří k dominantám Opavy. Svého vysvěcení se ale dočkal až po sametové revoluci. Dlouhé dekády sloužil jako sklad – za druhé světové války pro armádu a komunisté ho pak naplnili zdravotnickými materiály. Poutní mše svaté na památku sv. Hedviky přijeli do Opavy slavit generální vikář Jan Czudek, který se ujal ranní mše svaté v 8.30, a ostravsko-opavský biskup Martin David, který celebroval mši svatou v 10 hodin.

Biskup, který v Opavě dříve působil jako kaplan, se v kázání vrátil k minulosti kostela, který zkoušely oba totalitní režimy 20. století. „To všechno se pomyslně vepsalo do zdí tohoto chrámu. Stejně tak je zde ovšem vepsáno ono posvěcení, které se odehrálo před třiceti lety a pak každá bohoslužba a modlitba, která nás na tomto místě spojila a spojuje s Bohem. Chrám je postaven, aby sloužil mnoha lidským životům. Je postaven proto, aby vydržel, a tak symbolizoval chrám daleko důležitější – živý chrám Kristovy církve. Je to chrám ze všech nejstarší a roste dál staletími dějin. To je ten chrám, který tvoříme my všichni. Vy jste Boží stavba – píše sv. Pavel Korinťanům, ale mohl by to stejně tak napsat dnes i Opavanům – Vy jste Boží stavba!“ podtrhl v promluvě biskup Martin David.

Kromě mše svaté se mohli věřící z Opavy setkat také před kostelem ve farní kavárně pod širým nebem a také vystoupat na věž kostela. Odpoledne pak v kostele zněla hudba zásluhou studentů církevní konzervatoře v Opavě. Další příležitost k návštěvě kostela bude v den Památky všech věrných zemřelých – ve čtvrtek 2. listopadu.

Poutní mše svaté slavili o víkendu také v Mostech u Jablunkova, v Karviné-Starém Městě nebo v Kaňovicích. V Supíkovicích na Jesenicku poutní mši svatou v kostele sv. Hedviky oslaví až příští neděli 22. října v 11 hodin.

Redakčně upraveno

Život z víry Biskupové

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Příležitosti a výzvy v komunikaci církve ve 21. století
Příležitosti a výzvy v komunikaci církve ve 21. století Petra Koudelková