Akademické dny s Cyrilometodějskou křesťanskou akademií

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace16. 11. 2023, 10.32

Cyrilometodějská křesťanská akademie pořádá pod záštitou biskupa Josefa Nuzíka ve dnech 1. a 2. prosince 2023 v Olomouci XV. cyrilometodějské akademické dny na téma „1150. výročí arcibiskupa sv. Metoděje a zřízení moravsko-panonské arcidiecéze“.

image:Image 46/source/orig/45415_29265_0_cmka.jpg

V roce 2023 si připomínáme 1150. výročí arcibiskupa sv. Metoděje v čele nově zřízené moravsko-panonské arcidiecéze. Konference chce připomenout osobnost sv. Metoděje, která mimořádným způsobem přispěla k budování církevní organizace a moravského státu, a prezentovat sv. Metoděje jako významnou osobnost církve a společenského představitele, který vynikal na poli teologickém, pastoračním, politickém a společenském a kulturním.

Cílem konference a následné publikace je nejen prezentovat osobnost a dílo sv. Metoděje, ale také jeho dalekosáhlý vliv a inspiraci v současné politické a společenské oblasti, pastorační činnost a teologickém poznání. Projekt je koncipován jako dvouletý. V roce 2023 se uskuteční vlastní konference a v únoru 2024 pak liturgicko-akademická oslava – hlaholská mše svatá s doprovodným programem a vydání publikovaného výstupu z pořádaných akcí.

Program akademických dnů

pátek 1. 12., 18.00, katedrála sv. Václava: pontifikální mše svatá ke cti sv. Metoděje (celebrant a kazatel biskup Josef Nuzík)

sobota 2. 12., 9.00–14.00, Arcibiskupský kněžský seminář – kaple Sestoupení svatého Ducha

9.00–9.45 akathist ke sv. Cyrilu a Metoději a uctění ostatků sv. Cyrila (P. Petr Prinz, administrátor)