Biskup Martin David se připojí k oslavě výročí vysvěcení schönstattské kaple v polské Kietrzi

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace23. 7. 2023, 10.50

Ostravsko-opavského biskupa Martina Davida čeká v neděli 23. července cesta do polského města Kietrz kousek od hranic. V bývalém působišti bl. Richarda Henkese si Češi a Poláci připomenou výročí schönstattské kaple, kterou mučedník nacismu nechal vybudovat.

image:Image 38/source/orig/37591_25572_0_poruba_seniori.jpg
Foto: Zdeněk Poruba, Člověk a Víra

Bl. Richard Henkes v Kietrzi působil v letech 1931 až 1937. Na mladého pallotina měla vliv spiritualita schönstattského hnutí, které v Německu založil P. Josef Kentenich. I on sám patřil v Kietrzi mezi občasné hosty, jak připomíná pamětní deska s tím, že P. Kentenich při svých pobytech navštěvoval také kapličku Panny Marie, Matky třikrát podivuhodné. Sakrální stavba v parku za farním kostelem sv. Tomáše možná může vypadat obyčejně, má ale jedno prvenství.

Jak píše Gość Opolski, jedná se o vůbec první kopii svatyně v německém Schönstattu. U jejího vzniku byl také bl. Richard Henkes a začala sloužit právě před 90 lety. Až o deset let později (v roce 1943) vznikl v Uruguayi nápad, že schönstattské kapličky by mohly vznikat po světě systematicky.

Při slavnostní liturgii, které má v neděli 23. července od 16 hodin předsedat katowický arcibiskup Mons. Adrian Galbas, spojí místní přátelé pallotinů a schönstattského hnutí hned tři události. Zaprvé si místní připomenou výročí kaple, tamní mariánský obraz se navíc dočká korunovace. Panně Marii tam přibude přízvisko Královna smíření. Místní farníci, poutníci a přítomní biskupové (krom arcibiskupa Galbase a biskupa Martina Davida se do Kietrze chystá také pomocný biskup opolské diecéze Waldemar Musioł) si připomenou také Světový den prarodičů a seniorů, ke kterému zve papež František.

Život z víry Biskupové

image:Image I když mě pravda zničí
I když mě pravda zničí Drushba Pankow
image:Image Temné noci Matky Terezy