Biskup Martin ve Frýdku: modlitba za novou evangelizaci i přátelské sdílení před bazilikou

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace3. 9. 2023, 12.20

Krátce po svém uvedení do úřadu vyrazil biskup Martin David na pouť do Frýdku. V promluvě na mariánském poutním místě mluvil o povolání, které má Ježíš Kristus pro každého člověka. Po mši svaté s poutníky pobyl před bazilikou.

image:Image 40/source/orig/39947_26632_0_nz78340.jpg
Roman Polách, Člověk a Víra

„Mám radost, že se tady potkáváme, že je nás tady tolik a že chceme prosit Pannu Marii o přímluvu pro další cestu našeho diecézního společenství,“ přivítal biskup na úvod mše svaté zaplněnou baziliku. Připomněl také, že o prvních sobotách v měsíci se poutníci ve Frýdku modlí za nová kněžská a řeholní povolání i rodiny. A právě o povolání byla řeč v homilii.

Biskup v kázání navázal na první čtení z knihy proroka Jeremiáše. „Píše se rok 626 před naším letopočtem. Národ, který Bůh vyvedl z Egypta, se od svého Boha odvrací. Ale je také také mladý chlapec Jeremiáš a ten je Bohem povolán k tomu, aby zvěstoval náročnou pravdu. Nemůže odolat té síle Božího slova, které se v jeho kostech stalo hořícím ohněm. Ví, že ho Bůh povolává na náročnou cestu. Ví, že bude trpět. A přesto nemůže jinak. Jde za Božím hlasem a jde Boží pravdu hlásat. Nakonec se kvůli tomu dostane do vězení a tam v rozhovoru s Hospodinem pronáší ta krásná slova: ‚Svedl jsi mě Hospodine a nechal jsem se svést’.“ Podobně neodolatelně promluvil Bůh k Panně Marii, sv. Petrovi i Matce Tereze, které o chvíli později biskup zmínil.

„Píše se rok 2023 a Bůh promlouvá v srdci každého z nás. Nebojme se jít za jeho tichým hlasem. Jeho volání je snadno přehlušitelné nabídkou tohoto světa. Ale Bůh ani dnes nepřestává volat a přitahovat,“ aktualizoval biskup téma povolání na dnešní svět. A navázal na svou promluvu ze čtvrteční mše svaté v ostravské katedrále při uvedení do úřadu (31. srpna): „Je to Bůh, kdo nás zve, abychom zvali. Je to Bůh, který nás přitahuje, abychom přitahovali. Je to Bůh, který je uprostřed nás, abychom my byli s ním.“

Po mši svaté k mikrofonu přistoupil administrátor frýdecké farnosti, redemptorista P. František Boldy, CSsR. „Milý otče biskupe, jsme rádi, že jsi naším diecézním biskupem. Jsme moc rádi, že jsi inicioval, že druhý den po inauguraci přijedeš sem do baziliky. Slibujeme, že se budeme dál modlit za Tebe i za celou diecézi,“ uvedl P. Boldy s přáním, aby biskup Martin dál následoval Ježíše. Biskup se pak s plnou bazilikou za zády pomodlil modlitbu k Panně Marii, hvězdě nové evangelizace. Můžete si ji pustit na videu na diecézním Facebooku.

Po mši svaté čekalo na všechny poutníky před bazilikou občerstvení a spolu s biskupem prožili přátelské setkání, které ukončilo až stmívání.

Život z víry Liturgie a bohoslužby Biskupové

image:Image Postila I.