Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Bořitov si připomíná 850 let od první zmínky o obci

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace4. 6. 2023, 8.23
TiskTisk

Děkovnou bohoslužbu při příležitosti 850 let obce Bořitov bude v neděli 18. června 2023 v 10.00 hodin slavit v místním kostele sv. Jiří biskup Vojtěch Cikrle.

image:Image 33/source/orig/32680_kostel-svateho-jiri-v-boritove-02.jpg
Foto: Wikipedie, CC BY-SA 4.0

Kostel sv Jiří stojí na nevysokém návrší, kde ještě za dob před Kristem bývalo pohanské obětiště. O době vzniku tohoto kostela se názory odborníků rozcházejí s datem konce 12., či začátku 13. století ve starší době románské. Původní kostelík byl pravděpodobně dřevěný s dřevěným stropem.

Tento kostel je již postaven z křídových kvádrů, v jižním a severním průčelí byla proražena románská okna, tato však byla později zazděna a proražena okna nová, půloblouková. Původní klenutí je vidět dodnes. Nejstarší částí je loď kostela. Podélná stavba je orientována východ-západ, se čtyřbokou věží v ose západního průčelí, s kaplí na jižní a sakristií na severní straně. U vchodu byly kolem roku 1850 umístěny do výklenků sochy sv Cyrila vpravo a Metoděje vlevo, nad ním pak reliéf Příchod svatých Bratří.

Chrámová loď měla dříve strop dřevěný, rákosový, štukový, pravděpodobně pokrytý malbami. Dnešní klenutí je z 19.století. Věž podle nápisu na kříži nese letopočet 1305. Při opravách byla zvyšována a až v roce 1840 získala dnešní podobu.

Více o historii obce ZDE
 

Focusy

Liturgie a bohoslužby Biskupové

Mohlo by vás zajímat

image:Image Na ohnivém voze
Na ohnivém voze Dom Samuel
Cena: 176 Kč
image:Image Umlčený biskup
Umlčený biskup František Kolouch
Cena: 212 Kč
image:Image Ve znamení Růže
Ve znamení Růže Radek Gális
Cena: 288 Kč
image:Image Bouda, která krmí milion dětí
Bouda, která krmí milion dětí Magnus MacFarlane-Barrow
Cena: 161 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou