Bořitov si připomíná 850 let od první zmínky o obci

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace4. 6. 2023, 8.23

Děkovnou bohoslužbu při příležitosti 850 let obce Bořitov bude v neděli 18. června 2023 v 10.00 hodin slavit v místním kostele sv. Jiří biskup Vojtěch Cikrle.

image:Image 33/source/orig/32680_kostel-svateho-jiri-v-boritove-02.jpg
Foto: Wikipedie, CC BY-SA 4.0

Kostel sv Jiří stojí na nevysokém návrší, kde ještě za dob před Kristem bývalo pohanské obětiště. O době vzniku tohoto kostela se názory odborníků rozcházejí s datem konce 12., či začátku 13. století ve starší době románské. Původní kostelík byl pravděpodobně dřevěný s dřevěným stropem.

Tento kostel je již postaven z křídových kvádrů, v jižním a severním průčelí byla proražena románská okna, tato však byla později zazděna a proražena okna nová, půloblouková. Původní klenutí je vidět dodnes. Nejstarší částí je loď kostela. Podélná stavba je orientována východ-západ, se čtyřbokou věží v ose západního průčelí, s kaplí na jižní a sakristií na severní straně. U vchodu byly kolem roku 1850 umístěny do výklenků sochy sv Cyrila vpravo a Metoděje vlevo, nad ním pak reliéf Příchod svatých Bratří.

Chrámová loď měla dříve strop dřevěný, rákosový, štukový, pravděpodobně pokrytý malbami. Dnešní klenutí je z 19.století. Věž podle nápisu na kříži nese letopočet 1305. Při opravách byla zvyšována a až v roce 1840 získala dnešní podobu.

Více o historii obce ZDE

Liturgie a bohoslužby Biskupové