Církve po celém světě odsoudily útok na pravoslavný kostel v Gaze

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 10. 2023, 15.59

Letecký útok na budovu přiléhající k řeckému pravoslavnému kostelu sv. Porfyria, při němž zahynulo několik lidí, kteří se zde ukrývali, vyvolal odsouzení ze strany křesťanských církví. Bolest nad další ztrátou lidských životů vyjádřil i latinský patriarcha Jeruzaléma, kardinál Pierbattista Pizzaballa.

image:Image 44/source/orig/43671_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-83.jpeg
Vatican Media

Nejméně 18 křesťanů, z toho 10 z jedné rodiny, bylo zabito ve čtvrtek 19. října večer při leteckém útoku na jednu z budov v areálu řecké pravoslavné církve sv. Porfyria v Gaze. Několik dalších osob údajně zůstalo uvězněno pod troskami. Budova spojená s kostelem, který je jedním z nejstarších v Gaze, se podle řeckého pravoslavného patriarchátu zřítila při explozi, kterou způsobily izraelské raketové údery.

Když před téměř dvěma týdny začala válka, našlo v tomto komplexu útočiště asi 400 osob, převážně křesťanů. Izraelské obranné síly přiznaly, že bombardovaly velitelské a kontrolní centrum patřící Hamásu, kostel nebyl cílem úderu.

Výbuch zranil velké množství lidí, některé z nich vážně. Budova se nachází několik set metrů od katolického kostela Svaté rodiny, kde se ukrývá dalších 500 křesťanů. Mnoho rodin z řeckého pravoslavného komplexu se muselo přestěhovat právě do tohoto kostela, který je nyní již zcela zaplněn.

Latinský patriarcha Jeruzaléma, kardinál Pierbattista Pizzaballa, uvedl, že ho útok na tento kostel velmi zasáhl. „Bolest těch rodin, které již tak dlouho prožívají těžké zkoušky, je obrovská a my jsme s nimi. Modlíme se, aby tato situace co nejdříve skončila. Doufáme, že se rozhodující činitelé vrátí k rozumnému uvažování. Válka a bomby nikdy nevyřešily problémy, spíše vždy vytvářejí nové“.

Kardinál Pizzaballa také vysvětlil, že katolická komunita v Gaze je o všem informována a rozhodla se zůstat. „Především proto, že nevědí, kam jít, a pak proto, že říkají, že nikde v pásmu Gazy není bezpečno. Navzdory všemu se jim daří zachovat si pevnou víru. Víru, kterou neotřásly ani tyto bomby."

Pronásledování křesťanů

image:Image Vtělené Slovo II