Co svědčí rodinám? Péče o vztahy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace20. 10. 2023, 15.13

O co se nepečuje, uvadá. Rodinný svaz ČR (RS), se v primární prevenci zaměřuje na zdánlivě samozřejmé téma - vztahy. „Na světlo“ už přes třicet let pomáhá mezilidským vztahům nejrůznější úrovně. Služby, téměř třiceti center pro rodinu, využívá ročně na 26 000 zájemců a 3000 rodin. Své programy jako Přípravy na manželství a rodičovství, Kurz efektivní komunikace, Škola partnerství, Kurz partnerských dovedností, programy Otec a syn nebo Matka a dcera představí výstavou Co svědčí rodinám v Poslanecké sněmovně od 31. října 2023.

image:Image 44/source/orig/43669_1-rodina-a-bubliny-se-souhlasem-j-klaska.jpg

„Pečujeme o tělo, dům i o tu příslovečnou sbírku motýlů, ale péče o vztahy je stále popelkou,“ shrnuje svou třicetiletou zkušenost mediátor a předseda RS Jan Zajíček a vzpomíná: „Měl jsem v mediaci pár, rok a půl od svatby s půlročním dítětem. Byli rozhodnuti „jít od sebe“, nevěděli prý, že žena a muž uvažují rozdílně... Při dnešní rozvodovosti 47% nemůžeme počítat s příkladem, jak dobře žít vztahy. Proto jsou tu přípravy na manželství, programy na vztahové kompetence nebo Cesta efektivní komunikace.“

Četnost takových programů je ale stále dost nízká – poptávka převyšuje nabídku. Svůj postřeh uvádí ředitelka Rodinného centra Praha Marie Macounová: „Praha vykazuje řadu programů s tématem výchovy dětí, ale chybí programy na podporu mladých rodičů. Přitom začátek společného života je pro vztah tak důležitý. Zvlášť společně trávený čas. Čím se spolu manželé/partneři rádi zabývají, v tom budou pokračovat, až děti „vyletí z hnízda“. Páry se spolu málo sdílí, často až na některém z našich programů zjistí, že ti druzí řeší to samé.“

Péči potřebují všechny vztahy, nejen manželské/partnerské. „Starší dcera miluje mi dělat „skin-care“, kdy si k ní lehnu a ona mi upraví obočí a namasíruje obličej. Mladší miluje, když večer uklízím v kuchyni a ona vedle v pokoji usíná s otevřenými dveřmi a povídáme si v přítmí, než usne. S oběma rády vaříme a pečeme a u toho si povídáme,“ usmívá se poslankyně Marie Jílková, která vernisáž zaštítila a myšlence Rodinného svazu, péče o vztahy, dlouhodobě fandí. „Často jim říkám, že tím, co právě udělaly, zvládly, pomohly, nebo byly k sobě laskavé, mi moc pomáhají a že jsem na ně pyšná.“

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 31. října 2023 od 14 hodin. Lektoři představí některé z programů, např. Otec a syn, Matka a dcera a pro mládež Škola osobního života. Současně zazní zkušenosti některých z jejich účastníků. Hudební vystoupení uvede Villanellka - žáci ZUŠ Pštrossova. Výstava ve Dvoraně Poslanecké sněmovny potrvá do 16. listopadu 2023.

Nabídka Rodinného svazu:

• Poradenství a mediace pro manžele/partnery
  • Jan Zajíček (mediátor, rodinný konzultant Centrum pro rodinu a soc. péči Ostrava, předseda Rodinného svazu ČR), 777244245
  • Kurz Na rozcestí (pro rozvádějící se) - Taťána Jopková (ředitelka, Centrum pro rodinu a soc. péči Brno), 518 328 814
  • Křižovatky soužití - seminář pro páry Lucie Ambrozková (ředitelka, Centrum pro rodinu a soc. péči Hodonín), 721 587 016
  • Kurz partnerských dovedností - Petra Koňaříková (lektorka, Diecézní centrum pro rodinu Plzeň), 734 649 170
  • Kurz Otec a syn - František Růžička (autor kurzu, Centrum pro rodinu Krupka), 602 282 520
  • Kurz Matka a dcera – Marie Macounová (autorka kurzu, ředitelka, Rodinné centrum Praha), 602 972 887
  • Tematická setkání pro manžele - Martina Fürstová (lektorka, ředitelka, Diecézní centrum pro rodinu Č. Budějovice), 731 402 820
  • Cesta efektivní komunikace (pro mladé manžele) - Valéria Šmýrová (lektorka, Centrum pro rodinu a soc. péči Ostrava), 734 435 135
  • Děti nebe (po ztrátě dítěte) - Taťána Jopková (ředitelka, Centrum pro rodinu a soc. péči Brno), 518 328 814

Více se dozvíte na webových stránkách https://www.rodinnysvaz.cz/