Připomínka závěrů komise polit. stran a církví

Datum publikace21. 7. 2016, 15.28

Na přelomu let 2013/2014 se scházela expertní komise zástupců církví, náboženských společností, ČSSD a ANO, která měla posoudit přiměřenost finanční části částečného majetkového vyrovnání s církvemi a náb. společnostmi. V souvislosti se současnou politickou diskusí o tzv. církevních restitucích připomínáme její závěry platné od 25. března 2014. Výstupem je shoda na tom, že 'restituce' nejsou nadhodnocené.

ilustrační foto

Dokumenty, které jsou již několik let dostupné na tomto webu či www.sluzbaverejnosti.cz (portálu zaměřeném na majetkové vyrovnání a samostatné fungování církve), ukazují na tehdejší shodu zástupců stran, politických hnutí, církví a náb. společností na tom, že finanční částky pro majetkové vyrovnání státu s církvemi nebyly nadsazeny

Zde si můžete stáhnout:

1) materiál církví a náb. spol., který mj. rekapituluje vývoj tvorby legislativy napravující některé majetkové křivdy komunistických vlád vůči církvím a náb. spol.

2) materiál ČSSD a ANO, ve kterém soustřeďují své výhrady k tzv. restitučnímu zákonu

3) text, ve kterém církve a náb. společnosti vyvrací námitky v dokumentu ČSSD a ANO

Církevní část komise po nerozporovaném vyvrácení námitek (viz výše) ukončila svou činnost, k čemuž vydala komuniké. Jeho text si můžete přečíst zde.

Po posledním společném jednání komise obou stran proběhla tisková konference, kde byly prezentovány výstupy z práce a učiněné závěry. Můžete se na ni podívat zde.

Završující komuniké předsedy ČBK, ERC a Federace židovských obcí; je dostupné tady.

Autor článku: František Jemelka