Papež: Prarodiče jsou v rodině důležití, předávají víru a lidství

Prarodiče jsou pro život v rodině důležití, protože předávají dědictví víry a lidství. V den památky rodičů Panny Marie Jáchyma a Anny, 26. července, to napsal papež František. Významu stáří se papež ve svých projevech věnuje často.
Publikováno: 27. 7. 2017 17:00

Foto: Ondřej Mléčka

„Jak jsou důležití prarodiče v životě rodiny, aby zde předávali dědictví lidství a víry, která je zásadní pro každou společnost,“ napsal ve středu na sociální síti Twitter papež František. V tento den si církev připomínala památku rodičů Panny Marie, svatých Jáchyma a Anny.

Tématu významu stáří se papež František věnuje dlouhodobě. Například během setkání se seniory v aule Pavla VI. v říjnu 2015 řekl: „Církev se dívá na staré lidi s láskou, vděčností a velkým uznáním. (…) Vaše přítomnost je důležitá, protože vaše zkušenost je cenným pokladem, nezbytným proto, abychom se dívali na budoucnost s nadějí a zodpovědností. Vaše zralost a moudrost, nashromážděná v průběhu let, může pomoci mladším. (…) Neboť staří lidé dosvědčují, že i v těch nejtěžších zkouškách nemáme nikdy ztrácet důvěru v Boha a v lepší budoucnost. Jsou jako stromy, které nadále přinášejí ovoce: i když pod tíhou roků, stále mohou originálně přispívat ke společnosti bohatší na hodnoty a k podpoře kultury života.“

Stáří je zvláštní Boží povolání. Patří k němu také modlitba za druhé, jak uvedl František v září 2014: „Stáří je zvláštním způsobem časem vděčnosti, ve kterém Pán obnovuje své volání. Povolává nás k ochraně a předávání víry a k modlitbě, především té přímluvné. Povolává nás, abychom byli blízko potřebným. (…) Staří lidé a prarodiče mají schopnost porozumět i těm nejsložitějším situacím. Proto když se za tyto situace modlí, jejich modlitba je silná a mocná.“

„My potřebujeme především seniory, kteří se modlí, protože k tomu je nám dáno stáří,“ zopakoval při jiné příležitosti. Senioři jsou podle něj „sborem duchovního chrámu“, který podpírá mladou generaci.

Papež také často důrazně varuje před „skartovací kulturou“, která se seniorů zbavuje tím, že je odsouvá na okraj. „Je ošklivé vidět staré lidi skartované, je to ohavné, je to hřích!“ zvolal František při generální audienci v roce 2015. „Nikdo se to neodvažuje říci otevřeně, ale dělá se to. Je něco zbabělého v tomto návyku na skartující kulturu. Zvykli jsme si, že lidé jsou skartováni. Chceme odstranit náš zvýšený strach před slabostí a zranitelností, ale tak vyvoláváme u starých lidí nárůst úzkosti, že budou špatně snášeni a opuštěni.“ „Kde není úcta vůči starým, není budoucnost pro mladé,“ dodal. Společnost, ze které se vytratí nezištná láska, podle něj přijde o duši.

(zdroj: Církev.cz, Twitter, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: 90 let Vatikánského rozhlasu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Zve k poslechu papežových promluv a zpráv ze života církve, k modlitbě i rozjímání. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?
24.02.2021

Katolický kostel v Nigérii podpálili a zničili ozbrojení bandité

Na severu Nigérie ve státě Kaduna zničili „ozbrojení bandité“ katolický kostel Svaté rodiny. Útočníci zaútočili na vesnici Kikwari v provincii Kajuru, podpálili kostel a další dvě budovy. Obyvatelé uprchli do bezpečí, jakmile byli upozorněni na výskyt banditů v jejich oblasti.
23.02.2021

Zapalme svíčku za oběti komunismu!

V předvečer výročí komunistického převratu z roku 1948, ve středu 24. února, se od 18.00 hodin uskuteční u pomníku na pražském Újezdě setkání za oběti komunismu. Vzhledem k epidemické situaci se zájemci mohou připojit pouze on-line. Dění u pomníku bude možné sledovat na Youtube a na Facebooku. Připojit se lze alespoň symbolicky zapálením svíčky ve svém domově.
23.02.2021

Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
23.02.2021

Poslední možnost zvrátit rozhodnutí české vlády o krácení Evropského sociálního fondu

Česká vláda při nastavování alokací a pravidel čerpání evropských prostředků podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a propadu lidí do bytové nouze. Neziskové organizace, včetně Charity Česká republika, již dlouho bijí na poplach.
22.02.2021