Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Prarodiče jsou v rodině důležití, předávají víru a lidství

Datum publikace27. 7. 2017, 17.00
TiskTisk

Prarodiče jsou pro život v rodině důležití, protože předávají dědictví víry a lidství. V den památky rodičů Panny Marie Jáchyma a Anny, 26. července, to napsal papež František. Významu stáří se papež ve svých projevech věnuje často.

Foto: Ondřej Mléčka

„Jak jsou důležití prarodiče v životě rodiny, aby zde předávali dědictví lidství a víry, která je zásadní pro každou společnost,“ napsal ve středu na sociální síti Twitter papež František. V tento den si církev připomínala památku rodičů Panny Marie, svatých Jáchyma a Anny.

Tématu významu stáří se papež František věnuje dlouhodobě. Například během setkání se seniory v aule Pavla VI. v říjnu 2015 řekl: „Církev se dívá na staré lidi s láskou, vděčností a velkým uznáním. (…) Vaše přítomnost je důležitá, protože vaše zkušenost je cenným pokladem, nezbytným proto, abychom se dívali na budoucnost s nadějí a zodpovědností. Vaše zralost a moudrost, nashromážděná v průběhu let, může pomoci mladším. (…) Neboť staří lidé dosvědčují, že i v těch nejtěžších zkouškách nemáme nikdy ztrácet důvěru v Boha a v lepší budoucnost. Jsou jako stromy, které nadále přinášejí ovoce: i když pod tíhou roků, stále mohou originálně přispívat ke společnosti bohatší na hodnoty a k podpoře kultury života.“

Stáří je zvláštní Boží povolání. Patří k němu také modlitba za druhé, jak uvedl František v září 2014: „Stáří je zvláštním způsobem časem vděčnosti, ve kterém Pán obnovuje své volání. Povolává nás k ochraně a předávání víry a k modlitbě, především té přímluvné. Povolává nás, abychom byli blízko potřebným. (…) Staří lidé a prarodiče mají schopnost porozumět i těm nejsložitějším situacím. Proto když se za tyto situace modlí, jejich modlitba je silná a mocná.“

„My potřebujeme především seniory, kteří se modlí, protože k tomu je nám dáno stáří,“ zopakoval při jiné příležitosti. Senioři jsou podle něj „sborem duchovního chrámu“, který podpírá mladou generaci.

Papež také často důrazně varuje před „skartovací kulturou“, která se seniorů zbavuje tím, že je odsouvá na okraj. „Je ošklivé vidět staré lidi skartované, je to ohavné, je to hřích!“ zvolal František při generální audienci v roce 2015. „Nikdo se to neodvažuje říci otevřeně, ale dělá se to. Je něco zbabělého v tomto návyku na skartující kulturu. Zvykli jsme si, že lidé jsou skartováni. Chceme odstranit náš zvýšený strach před slabostí a zranitelností, ale tak vyvoláváme u starých lidí nárůst úzkosti, že budou špatně snášeni a opuštěni.“ „Kde není úcta vůči starým, není budoucnost pro mladé,“ dodal. Společnost, ze které se vytratí nezištná láska, podle něj přijde o duši.

(zdroj: Církev.cz, Twitter, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou