Papež: Prarodiče jsou v rodině důležití, předávají víru a lidství

Prarodiče jsou pro život v rodině důležití, protože předávají dědictví víry a lidství. V den památky rodičů Panny Marie Jáchyma a Anny, 26. července, to napsal papež František. Významu stáří se papež ve svých projevech věnuje často.
Publikováno: 27. 7. 2017 17:00

Foto: Ondřej Mléčka

„Jak jsou důležití prarodiče v životě rodiny, aby zde předávali dědictví lidství a víry, která je zásadní pro každou společnost,“ napsal ve středu na sociální síti Twitter papež František. V tento den si církev připomínala památku rodičů Panny Marie, svatých Jáchyma a Anny.

Tématu významu stáří se papež František věnuje dlouhodobě. Například během setkání se seniory v aule Pavla VI. v říjnu 2015 řekl: „Církev se dívá na staré lidi s láskou, vděčností a velkým uznáním. (…) Vaše přítomnost je důležitá, protože vaše zkušenost je cenným pokladem, nezbytným proto, abychom se dívali na budoucnost s nadějí a zodpovědností. Vaše zralost a moudrost, nashromážděná v průběhu let, může pomoci mladším. (…) Neboť staří lidé dosvědčují, že i v těch nejtěžších zkouškách nemáme nikdy ztrácet důvěru v Boha a v lepší budoucnost. Jsou jako stromy, které nadále přinášejí ovoce: i když pod tíhou roků, stále mohou originálně přispívat ke společnosti bohatší na hodnoty a k podpoře kultury života.“

Stáří je zvláštní Boží povolání. Patří k němu také modlitba za druhé, jak uvedl František v září 2014: „Stáří je zvláštním způsobem časem vděčnosti, ve kterém Pán obnovuje své volání. Povolává nás k ochraně a předávání víry a k modlitbě, především té přímluvné. Povolává nás, abychom byli blízko potřebným. (…) Staří lidé a prarodiče mají schopnost porozumět i těm nejsložitějším situacím. Proto když se za tyto situace modlí, jejich modlitba je silná a mocná.“

„My potřebujeme především seniory, kteří se modlí, protože k tomu je nám dáno stáří,“ zopakoval při jiné příležitosti. Senioři jsou podle něj „sborem duchovního chrámu“, který podpírá mladou generaci.

Papež také často důrazně varuje před „skartovací kulturou“, která se seniorů zbavuje tím, že je odsouvá na okraj. „Je ošklivé vidět staré lidi skartované, je to ohavné, je to hřích!“ zvolal František při generální audienci v roce 2015. „Nikdo se to neodvažuje říci otevřeně, ale dělá se to. Je něco zbabělého v tomto návyku na skartující kulturu. Zvykli jsme si, že lidé jsou skartováni. Chceme odstranit náš zvýšený strach před slabostí a zranitelností, ale tak vyvoláváme u starých lidí nárůst úzkosti, že budou špatně snášeni a opuštěni.“ „Kde není úcta vůči starým, není budoucnost pro mladé,“ dodal. Společnost, ze které se vytratí nezištná láska, podle něj přijde o duši.

(zdroj: Církev.cz, Twitter, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021