Guadalupská svatyně se připravuje na miliony poutníků

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 12. 2022, 17.59

Dnes začaly v mexickém hlavním městě Mexico City čtyřdenní slavnosti k výročí zjevení P. Marie v Guadalupe z roku 1531. Až do pondělního vyvrcholení se očekává 10 milionů poutníků z Mexika i jiných zemí, informoval portál El sol de México.

image:Image 21/source/orig/20662_guadalupe.jpg
Foto: Wikimedia Commons

Po koronavirové pauze se letos slavnost koná bez omezení. Mexická katolická církev zároveň s ní zahajuje devítileté období příprav na 500. výročí od zjevení, které vychází na rok 2031.

Ve dnech 9. až 12. prosince 1531 se na území dnešního Mexico City čtyřikrát zjevila Panna Maria prostému indiánovi Juanu Diegovi. Zanechala mu na jeho plášti svůj zázračný obraz, který se stal celosvětově známým jako Panna Maria Guadalupská. Tato událost významně napomohla evangelizaci Latinské Ameriky.

Poutní slavnost před bazilikou Panny Marii Guadalupské na pahorku Tepeyac se považuje za největší na světě v rámci katolické církve, což zároveň představuje značné organizační a logistické problémy. Na usměrňování davů poutníků a zajištění bezpečnosti bylo letos nasazeno 5 000 policistů. Trojnásobně víc pracovníků pak správa hlavního města také vyčlenila k zajišťování lékařské pomoci, pitné vody, k přepravě či likvidaci odpadu.

Pro mexickou církev je letošní guadalupská slavnost také výchozím bodem pro přípravy na 500. výročí mariánských zjevení v roce 2031. Mexický arcibiskup kardinál Carlos Aguiar Retes na středeční tiskové konferenci vysvětlil, že během devíti let se uskuteční řada náboženských, vědeckých a kulturních aktivit. Nemají se omezovat jen na hranice země, jelikož guadalupské zjevení je "dědictvím nejen Mexika, ale celého lidstva", řekl mexický primas.

Zdroj: Kathpress

Liturgie a bohoslužby Maria a svatí

image:Image Mešní řád tradičního římského ritu
Mešní řád tradičního římského ritu