Nový průvodce dobou postní a velikonoční

Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace12. 2. 2024, 17.44

»Nové srdce, nový život: občerstvení pro duši na dobu postní a velikonoční« – tak zní titul novinky Karmelitánského nakladatelství, jejímž autorem je kněz, vynikající biblista a katolický teolog Angelo Scarano. Dobříšský farář, Čech každým coulem, ovšem s italskými kořeny, napsal na objednávku nakladatelství průvodce na každý den těchto „silných“ liturgických dob.

image:Image 50/source/orig/49801_teaser-zpravy-1600x900.jpg

Možná jste zvyklí chodit na ranní mši svatou. Nebo pravidelně ráno rozjímáte. Možná ale, že musíte vstát, rychle obstarat děti a spěchat do práce. Přesto chcete, aby váš den začal koncentrovaně a usebraně. Pak je Scaranova knížka Nové srdce, nový život právě pro vás. Věnujte jí 10 minut svého času (v metru, v tramvaji, u snídaně, v obědové pauze, k odpolední kávě) a budete osvěženi a posíleni. Věřte mi: vyzkoušel jsem to už u Scaranovy knížky Připravme cestu Pánu: občerstvení pro duši na dobu adventní a vánoční – a fungovalo to. I druhý rok. Jedna rozvinutá nosná myšlenka k liturgickým čtením. Jeden podnět na celý den. To celé na dvou až třech tiskových stranách. Na konci modlitba, pobídka, otázka, výzva, apel, rozjímání...

V křesťanských knihkupectvích se nabízí hodně čtení na dobu postní. V čem je tato knížka jiná? Když jsem s autorem probíral záměr této knihy, zdůraznil jsem mu, že „to chceme celé“. Půst, Svatý týden, Velikonoce, ale i velikonoční oktáv, všechny dny velikonočního období, Nanebevstoupení, Seslání Ducha Svatého. Život s Pánem Bohem v první půlce roku přece není jen trénink na Velikonoce! Je to také pokorná velikonoční radost z Pánova vzkříšení. Radost z nového života, který nám dal ve křtu, radost z nového srdce, které nám očišťuje a rozšiřuje pro dobré skutky. Postní a velikonoční období jsou zkrátka dvě strany jedné mince. * Pavel Mareš - šéfredaktor Karmelitánského nakladatelství

*

Mám radost, že po průvodci dobou adventní a vánoční vychází průvodce dobou postní a velikonoční. Jde opět o oslovující formát obsahující biblické texty jednotlivých dnů společně s krátkým výkladem a výzvou, jak Boží slovo uplatnit v rutině běžného života. P. Angelo se ve svých komentářích se čtenáři dělí o svou moudrost, hluboké znalosti a lásku k Písmu. A to velmi srozumitelně a čtivě. Výzvy jsou podnětné, a pokud jim čtenář věnuje svou pozornost, jsou prostředkem k opravdové proměně, k novému srdci.

Mluvím z vlastní zkušenosti. Dílo Připravme cestu Pánu mě dva roky po sobě provázelo Adventem a přineslo ztišení, hloubku i radost do obvykle hektického období. Ke čtení Písma jsem sedala s těšením, co nového přinese. Komentáře jsou vícevrstevné, mohu je číst opakovaně a pokaždé objevím něco nového. P. Angelo je tak tužkou v ruce Boží – vede k pochopení pokladů skrytých v biblických textech a nabízí jejich propojení s životy, které žijeme dnes. Požehnané dílo!

Chtěla bych lépe rozumět Písmu. Učím se ho číst denně, ale narážím na neznalost kontextu a neschopnost odhalit hloubku napsaného. Připravme cestu PánuNové srdce, nový život jsou výbornými pomocníky! Nesou liturgické texty daného dne a komentáře vedou k tomu nepřehlédnout žádnou z perel, které texty přináší. Láska k Písmu je přes slova na papíře úplně nakažlivá.

P. Angelo je dobrým učitelem. Nenabízí jednoduchý výklad, ale biblickými úryvky provádí a nechává na čtenářích, aby ukryté poklady objevili sami. A tak se z každodenního čtení liturgických textů stává dobrodružná procházka potemnělým lesem, kdy komentář slouží jako baterka – osvěcuje místa, kde se třpytí diamanty.

A Písmo dílem Božím má moc člověka proměnit, když mu to dovolí. P. Angelo i tomu pomáhá! Na konci každého komentáře přikládá srozumitelnou a praktickou výzvu. Přistoupit k ní poctivě znamená vykročit k novému srdci, novému životu – Kristu blíže. Co víc v době postní a velikonoční získat? *MUDr. Magdaléna Ježková

Knihu Nové srdce, nový život můžete zakoupit na e-shopu Cirkev.cz.

Půst a Velikonoce Život z víry Liturgie a bohoslužby Bible

image:Image O málo menší než andělé
O málo menší než andělé Marek Vácha
image:Image Žena ať v církvi promluví