Kněžské svěcení P. Jana Slepičky

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace25. 6. 2023, 8.25

Kněžské svěcení v sobotu 24. června přijal v ostravské katedrále Božského Spasitele P. Jan Slepička. Pro biskupa Martina Davida to bylo vůbec první kněžské svěcení, které uděloval.

image:Image 36/source/orig/35384_24912_0_230624-111027-zdpo-knezveos-dsc6591.jpg
Novokněz P. Slepička děkuje biskupu Martinovi za důvěru.
Foto: Zdeněk Poruba, ČaV

Desítky diecézních kněží a mnoho laiků z Ostravy i odjinud zaplnily v sobotu 24. června dopoledne ostravskou katedrálu. V den slavnosti Narození sv. Jana Křtitele přišli společně podpořit jiného Jana – Slepičku ve finále jeho cesty ke kněžství. Paralela mezi oběma Jany ale nespočívá jen ve jméně, podotkl v kázání biskup Martin David. „S předchůdcem Páně Tě pojí stejné jméno, stejné poslání a datum liturgické slavnosti jeho narození bude ode dneška dnem Tvého narození ke kněžské službě. Poslání kněze je v mnohém opravdu podobné tomu poslání, které měl Jan Křtitel – připravovat cestu Pánu do lidských srdcí. Ukazovat na Krista a říkat jako Jan: Hle, Beránek Boží. Poslání kněze je v mnohém podobné či stejné a současně je mnohem větší. Jako kněz totiž nemáš být pouze tím, kdo Pána předchází. Ty máš být jako apoštolové zároveň tím, kdo Pána zpřítomňuje a zastupuje,“ zdůraznil biskup s tím, že to vše ale kněz může dělat pouze v Božím jménu a k Boží oslavě. „V jeho jménu budeš pomazávat nemocné, křtít, žehnat novomanželům a v jeho jménu budeš nablízku těm, ke kterým chce Bůh skrze Tvou službu přijít. Milost svěcení Tě spojí s Kristem v jeho životě, službě a oběti. Ať tedy ze Tvého srdce dnes stoupá pokorný chvalozpěv díků a úžasu nad tím, že si Tě Bůh vyvolil a spojil se svým jménem, jak jsme to zpívali v žalmové odpovědi: Chválím tě, že jsem vznikl tak podivuhodně,“ vyzval biskup Martin.

„Chtěl jsem vám poděkovat za důvěru, se kterou jste mě vysvětil na kněze,“ začal po mši svaté svou děkovnou řeč novokněz. Pro apoštolského administrátora si připravil originální dárek. „Stále jste titulární biskup diecéze Tucca di Numidia. Napadlo mě tedy, že bych vám mohl přivézt něco ze severní Afriky. Bylo to náročné, ale nakonec se mi podařilo sehnat prvotřídní alžírské víno, které nese jméno svatého Augustina,“ předal vzácnou láhev biskupovi a děkoval také své rodině a farníkům z rodné Ostravy a také Oder a okolí, kde prožil poslední rok coby jáhen.

Kromě farníků z Ostravy-Zábřehu, kde bude mít P. Slepička ve čtvrtek 29. června od 17 hodin primici, nechyběli ani zástupci Ostravy-Hrabové. „Když Jenda vyrůstal, ministroval u nás v kostele. Jsme rády, že jsme se slavnosti mohly zúčastnit,“ zavzpomínala paní Marie, která se na svěcení vypravila s přítelkyní Aničkou. Ta se zřejmě stala nejstarší účastnicí sobotního obřadu, neboť jí je 97 let. „Je to už pro mě třetí kněžské svěcení, tak už trochu vím, jak to chodí,“ uvedla s úsměvem. Svěcení si nenechala ujít ani paní Genia z Vendryně u Třince. „Náš pan farář v kostele hlásil, že bude kněžské svěcení. Kamarádka mě pak pozvala, ať jedu s ní. Byla to opravdu krásná slavnost, která mě pozvedla na duchu,“ podotkla.

Život z víry Liturgie a bohoslužby Biskupové

image:Image Boží plán pro rodinu