Konflikt na Ukrajině je výsledkem zvrhlého zneužití moci, uvedl papež

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 3. 2022, 11.58

Konflikt na Ukrajině je výsledkem zvrhlého zneužití moci, který vystavuje brutálnímu násilí bezbranné osoby. Uvedl to dnes papež František v poselství účastníkům evropských sociálních dnů katolické církve v Bratislavě.

image:Image 10/source/orig/9420_FOHycMWWUAIedeR.jpeg

Katolíky papež vyzval k solidaritě a soucitu s ukrajinskými uprchlíky. Papež již dříve odsoudil vojenskou agresi proti Ukrajině, ve svých výstupech ale dosud výslovně nezmínil Rusko, uvedla agentura Reuters.

Podle papeže "probíhající konflikt v srdci Evropy" v mnohém připomíná války z minulého století. "Lidstvo je znovu ohroženo zvrhlým zneužitím moci a stranickými zájmy, které vystavují lidi všem druhům brutálního násilí," uvedl papež. Válka je podle hlavy katolické církve "selhání politiky" a "hanebné podlehnutí silám zla".

Světové politiky vyzval, aby "nenechali nevyužitý žádný pokus o zastavení války". Hlava katolické církve doufá, že válečný konflikt vyvolá reakci mezi lidmi a podpoří snahy o vytvoření nového systému mírového soužití. V něm by podle něj měla hrát prvořadou roli sjednocená Evropa, která se zrodila v reakci na druhou světovou válku.

Papež se k ruské agresi proti Ukrajině v posledních týdnech vyjadřoval opakovaně. V neděli například vyzval k okamžitému ukončení vojenského útoku proti tomuto státu. Ve svých projevech však hlava katolické církve nezmínila Rusko jako agresora. Současně ale odmítl výraz využívaný ruskými představiteli, kteří označují útok za "speciální vojenskou operaci". Podle papeže je na Ukrajině válka, jejímž důsledkem jsou potoky krve a slz.

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Mariánský sloup