Manželství - dobrodružství svatosti

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace24. 10. 2022, 15.44

„Křesťanské manželství není jen společenská smlouva, ale je to ten největší dar, který Bůh mohl připravit pro dva milující se lidi. Bůh sám se tu zavazuje do takové hloubky, jaké by člověk nebyl schopen. Ježíš Kristus, který řekl: ‘… beze mne nemůžete dělat nic’ (Jan 15,5), je trvale přítomen ve svátosti manželství. On je láskou v lásce manželů. Jeho síla je tu i tehdy, když síla milujících vysychá.” (YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé, čl.425)

image:Image 17/source/orig/16553_teaser-zpravy-1600x90021.jpg

Ačkoliv se říká, že láska kvete v každém věku, mluví se zde vlastně spíše o zamilovanosti. Ta po čase vždy vyprchá. Snoubenci by na tento fakt měli být dobře připravováni a manželé by neměli od prvního dne manželství zapomínat, že bude-li se jejich “zahrádka” dostatečně opečovávat, nemusí mít období sucha neblahé následky.

Jak říká autorka knihy Manželství – dobrodružství ve dvou, Carolina Costová: „Zamilovanost dostáváme jako dar, ale doopravdy a vytrvale milovat, pro to se člověk musí rozhodnout a pak se tomu musí stále učit." A to vlastně platí pro lásku k manželce či manželovi, stejně jako pro lásku k Bohu.

„Láska vzbuzuje lásku. Vy, kteří žijete v manželství, sami velmi dobře víte, jak je potřebné stále znovu od druhého slyšet, že vás má rád. Být milován je v tomto hříšném světě totiž hotový zázrak. Ten, kdo se evangeliem nezabývá často, brzy zapomene, že je Bohem milován. Naproti tomu rodina, která čte evangelium často a pozorně, podobně jako se čte milostný dopis, bude zjišťovat, že z něj bez přestání tryská pramen lásky.” To jsou slova francouzského kněze,  P. Henriho Caffarela (1903- 1996), průkopníka manželské spirituality a velkého svědka víry, z knihy Manželství – společná cesta k Bohu.

Otec Caffarel nás učí rozpoznávat Boží záměr s manželstvím, a pomáhá nám si uvědomovat nejen jeho náročnost, ale také skutečnost, že na realizaci tohoto plánu nejsme – jako manželé – sami. Jsme Bohem vedeni, provázeni a posilováni. Bez Boha je naplnění svátosti manželství nemožné… s ním však vede ke svatosti. Jak jednou někdo moudrý řekl a otec Caffarel mnohokrát dosvědčuje: „Manželství je lidsky neuskutečnitelné. Proto jej Kristus ustanovil jako svátost.“

„Každý křesťan, a tedy každý křesťan žijící v manželství, je povolán ke svatosti.“ Toto hluboké evangelní přesvědčení podporoval otec Caffarel od roku 1930 kdy byl vysvěcen na kněze. Kněžské povolání ho vedlo ke křesťanským rodinám. Ujímal se řady iniciativ zaměřených na manželské páry a rodinu. Svazek stěžejních textů otce Caffarela věnovaných lidské lásce a manželství, v originále nazván ‘Manželství – dobrodružství svatosti’,  vznikl proto, aby z duchovního bohatství těchto textů mohlo čerpat co nejvíce snoubenců, manželů i kněží, kteří je na manželství připravují. Řada textů je převzata z časopisu pro manželskou a rodinnou spiritualitu, který P. Caffarel v roce 1945 založil. S hlubokým vhledem do Božího plánu s láskou muže a ženy dávají pochopit, či spíše nastoupit cestu k pochopení toho, čím je svátost manželství.

Slovy kardinála Philippe Barbarina: „Caffarelovy texty se vyznačují vzácnou hloubkou platného učení církve o manželství. Věroučně pevná, a přitom čtivá kniha je plodem více než pětatřicetileté pastorační zkušenosti s řadou manželských párů, zejména v hnutí Équipes Notre-Dame (Družiny Panny Marie), které sám založil. Navzdory době svého vzniku zůstává většina textů velmi aktuální.“

Henri Caffarel však nehledí jen na ideál. Postihuje realitu manželského života, upozorňuje na nástrahy zla výčitek, naschválů nebo lhostejnosti, které v každém lidském vztahu číhá a působí, a také naznačuje, opřen o Bibli a učení církve, cestu. Cestu skrze kajícnost, odpuštění přijaté i udělené, ochotu ke stále novému začátku.

Manželství je v Caffarelových textech neustále připomínáno jako obraz svazku Krista a církve a jako ‘buňka církve’ a na tomto pozadí jsou rozvíjeny úvahy o tom, jak křesťanské manželství zjevuje Boha, Boží vlastnosti, jaká je symbolika manželství, jak je člověk k manželství povolán, jak je manželství cestou svatosti. Upozorňuje na kněžský a služebný rozměr manželství. Všímá si hříchu, který manželství různými způsoby zasahuje, rozebírá téma manželské i rodinné spirituality a modlitby, vztah k dalším svátostem, k Bibli, k církvi, ke společnosti, povolání manželů k apoštolátu, k pohostinnosti, ke svědectví v ateistické společnosti. Opomenuta samozřejmě není ani sexualita.

V knize se harmonicky prolínají úvahy velmi lidské s úvahami, které nás vedou ke kontemplaci Božího záměru s mužem a ženou. Osvěžením teologických úvah jsou časté citace z románů, děl filozofů křesťanských i mimokřesťanských, z poezie.

Obsáhlá publikace Manželství - společná cesta k Bohu spojuje do jednoho celku řadu promluv na téma manželství, které H. Caffarel pronesl v delším časovém období. Některá témata a motivy se tak častěji opakují, což dává čtenáři nejen uvědomit si, jakou důležitost autor, ale především Bůh daným skutečnostem připisuje, ale také příležitost se k myšlence vracet, pojímat ji z různých úhlů pohledu, nechat ji v sobě působit, zakořeňovat se a dozrávat.

Caffarelova rozjímání mohou posloužit kněžím v přípravě promluv na téma manželství, jsou výborným podkladem pro ty, kdo jsou zapojeni do pastorace manželství, do příprav snoubenců, ale i formování mládeže; především však jsou určeny manželským párům (a šířeji rodinám) k rozjímání o svátosti, která stojí v základu společného života muže a ženy, ale i jejich dětí a zasahuje – je-li dobře žita – nečekaně velký okruh lidí, kteří jsou s manželi ve styku.

Knihu Manželství - společná cesta k Bohu můžete zakoupit na našem e-shopu.

Život z víry Pastorace Spiritualita

image:Image Radost z Boha
Radost z Boha Marek Vácha
image:Image Speciální liturgika