Maria Leonia Paradisová bude kanonizována

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 1. 2024, 12.01

Papež František uznal zázrak připisovaný blahoslavené Marii Leonii Paradisové narozené v Kanadě a otevřel tak cestu k její kanonizaci. Zároveň schválil dekrety týkající se mučednické smrti polského kněze Michala Rapacze a hrdinských ctností dalších čtyř osob.

image:Image 50/source/orig/49850_stazeny-soubor-3.jpg

Na přímluvu Marie Leonie Paradisové, blahořečené Janem Pavlem II. 11. září 1984 v Montrealu, došlo k vyléčení novorozeného děvčátka, které v roce 1986 v Saint-Jean-sur-Richelieu v Quebecu prodělalo "prolongovanou perinatální asfyxii se selháním orgánů  a encefalopatií".

Tato kanadská řeholnice se narodila 12. května 1840 v L'Acadie v Kanadě. Ve třinácti letech vstoupila do Kongregace sester marianitek Svatého kříže, které se věnovaly domácí službě v domech kněží Svatého kříže a výchově mládeže. V roce 1880 založila kongregaci Malých sester Svaté rodiny s posláním poskytovat služby v řeholních komunitách, na vysokých školách a v seminářích. Její kongregace se nakonec rozšířila i mimo Kanadu a působí v Itálii, USA a Hondurasu. Maria Leonia zemřela 3. května 1912 v Sherbrooke v Quebecu ve věku 72 let.

P. Michał Rapacz se narodil 14. září 1904 v polském Tenczynu. Do krakovského semináře vstoupil v roce 1926 a o pět let později byl vysvěcen na kněze. Po druhé světové válce byl v Polsku nastolen komunistický režim a začaly tvrdé represe vůči církvi. V noci 11. května 1946 vnikla na jeho faru v Płokach skupina ozbrojených mužů, unesla ho a poté zavraždila v nedalekém lese.

Papež František vydal také čtyři další dekrety, kterými ocenil hrdinské ctnosti čtyř osobností:

Biskup Zohrabian, narozený v arménské rodině v Turecku v roce 1881, zasvětil svůj život službě obětem arménské genocidy. V Turecku byl vězněn, mučen a odsouzen k smrti, nakonec byl vyhoštěn a žil nejprve v Řecku, pak v Sýrii a nakonec v Římě, kde v roce 1972 zemřel.

Gianfranco Maria Chiti, italský voják, který se stal řeholníkem, byl papežem uznán za to, že za druhé světové války riskoval pomoc Židům a antifašistickým partyzánům.

Španělský kněz P. Sebastián Gili Vives byl zase známý svou obětavou prací pro chudé, zejména pro děti, a také podporou práv žen.

A konečně sestra Maddalena od Dítěte Ježíše, která zemřela ve věku pouhých 27 let, zasvětila svůj krátký život modlitbě za jednotu křesťanů.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Světci dneška

image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Jadrné memento
Jadrné memento Bernard Pitrun
image:Image A přesto říci životu ano