Lupa
Obsah
Portál
Reklama

P. Chagas z Lisabonu: V Portugalsku se již slaví Dny mládeže v diecézích

Autor: Alessandro di Bussolo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace27. 7. 2023, 9.00
TiskTisk

Vatican News hovořil s ředitelem sekce pro mládež při Dikasteriu pro laiky, rodinu a život, který již týden pobývá v portugalském hlavním městě. Jak říká, radost mladých lidí je už cítit ve stanicích metra, farnostech a rodinách, které hostí dobrovolníky. Lisabon přivítal kříž a mariánskou ikonu Světového setkání mládeže. Bohatý program v diecézních společenstvích od 26. do 31. července má připravit poutníky na celosvětové setkání a seznámit je s portugalskými městy a jejich krásami.

image:Image 38/source/orig/37820_25667_0_563.jpeg

Bude to šest dní plných zážitků v sedmnácti portugalských diecézích, které otevírají svou náruč, domovy a farnosti mladým lidem přijíždějícím z celého světa. Dny v diecézích začínají 26. července a končí 31. července a jejich cílem je začlenit mladé poutníky do komunit a farností po celé zemi a představit jim jednotlivé regiony a jejich zvyky. O tom také hovoříme s otcem Joao Chagasem, vedoucím Úřadu pro mládež Dikasteria pro laiky, rodinu a život, který přijel do Lisabonu 17. července, aby pomáhal místnímu organizačnímu výboru při závěrečné přípravě a řízení Světového dne mládeže 2023.

Otec Chagas se minulý víkend zúčastnil příjezdu poutního kříže a ikony Panny Marie, symbolů Světových dnů mládeže, do Lisabonu. Závěrečnou mši svatou po pouti těchto symbolů do všech portugalských diecézí sloužil v katedrále Panny Marie Větší, nejstarším lisabonském kostele, kardinál patriarcha Manuel José Macário do Nascimento Clemente.

Už několik dní jste v Lisabonu, kde se připravujete na Světové dny mládeže. Především jste viděl dobrovolníky. Jaká je mezi nimi atmosféra, když se připravují na přijetí tisíců mladých lidí z mnoha zemí světa?

Viděl jsem především dobrovolníky, protože ti už do Lisabonu dorazili v největším počtu, ale viděl jsem také mladé lidi, kteří Lisabonem projížděli, aby se vydali na dny do diecézí. Je zde velmi příjemné klima, a to i z meteorologického hlediska: je tu o deset stupňů méně než v Římě a v určitých denních dobách je také chladno. Panuje zde opravdu krásná atmosféra ve všech smyslech, také velká radost mladých lidí, že se mohou po zkušenosti s pandemií znovu sejít. V neděli 23. července jsme slavili mši svatou na závěr pouti symbolů, kříže Světových dní a ikony Panny Marie, Sedes Sapientiae. Byla to krásná slavnost v lisabonské katedrále s patriarchou a opravdu jsme mohli cítit atmosféru světového setkání. Jako vstupní píseň jsme zpívali Emmanuel, hymnu Světových dnů mládeže 2000 v Římě. Bylo to opravdu krásné, nádherné, až nám běhal mráz po zádech.

Přítomní dobrovolníci pocházejí z mnoha různých zemí. Takže i mezi nimi se už vytvořila atmosféra malého Světového dne mládeže?

Ano, například jsem v těchto dnech byl hostem v jedné farnosti a tam jsou hlavně dobrovolníci a poutníci z Mexika, ale je to farnost, která pak během dnů Světových dnů mládeže přivítá mnoho Italů. Takže tady prožíváte Letnice, opravdu prožíváte tuto zkušenost všeobecnosti katolické církve a je to velmi krásná zkušenost.

Podaří se vám na tyto diecézní dny, které začínají 26. července, vyrazit kromě Lisabonu i do jiných diecézí? Jaký to bude zážitek?

Dnes ráno jsem dorazil do Fatimy a určitě se setkám s některými mladými poutníky, kteří jsou zde ubytováni. Ale myslím, že v příštích dnech se také vydám do některých diecézí s národním představitelem odpovědným za pastoraci mládeže v Portugalsku. Dostal jsem několik fotografií, například z diecéze Braga na severu, kde je velmi příjemná atmosféra, různé kulturní aktivity, společné chvíle k modlitbě. V lisabonském metru pak v těchto dnech již prožíváme Světový den mládeže, mladí lidé zpívají, tančí a to je nakažlivé pro celé město.

Na přijetí se připravují také farnosti a rodiny a některé z nich již vítají dobrovolníky i mladé poutníky...

Ano, a také s poukazem na akci, která se konala minulou neděli, Den seniorů, jsem zde v jedné farnosti našel babičku, která ve svém domě přivítá tuším pět mladých lidí. I my prožijeme tuto zkušenost setkání generací, která je opravdu velmi krásná. V těchto dnech jsem navštívil některé farnosti, kde jsem také sloužil mši svatou, a bylo velmi milé vidět například v každé farnosti, která přijímá dobrovolníky a poutníky, rodiny a páry, které vítají, které jsou během těchto dnů jakoby rodiči mladých lidí a vše připravují do posledního detailu. Onehdy v jedné farnosti vytyčovali prostor pro spacáky a také připravovali zázemí pro pitnou vodu a sprchování. Opravdu příprava do detailu, aby se všem dostalo dobrého přijetí. Portugalci jsou velmi vstřícní.

Na diecézní dny přijíždí také početná skupina mladých poutníků z Ukrajiny. Ve Fatimě se papež bude modlit za mír na celém světě. Setkal jste se s dobrovolníky z Ukrajiny, kteří již dorazili do Lisabonu?

Zatím jsem se s nimi nesetkal, ale během příprav na Světové dny mládeže jsem měl s nimi setkání v Římě, stejně jako jsme se setkali s delegacemi všech zemí. Setkal jsem se také s Ukrajinci, kteří žijí v Římě: Každá modlitba za mír, za všechny války po celém světě, bude opravdu, a zvláště zde ve Fatimě, velmi důležitá.

A na závěr, jak Dikasterium pro laiky, rodinu a život, v němž vedete úřad pro mládež, v průběhu let sledovalo a doprovázelo lisabonský organizační výbor?

Naším posláním je přesně to, co jste řekl: doprovázet ty, kteří organizují Světové dny mládeže se stovkami lidí, a to je organizační výbor. Začal jsem je sledovat ještě předtím, než byl Lisabon vybrán jako hostitel Světových dnů mládeže. Přijel jsem do Lisabonu, abych se podíval na možnosti, na místa, a je například hezké si vzpomenout, že při své první návštěvě jsem viděl park Eduarda VII. a uvažoval jsem o něm jako o možném místě pro pořádání prvních akcí Světového dne mládeže. Vidět ho teď prakticky připravený hostit desetitisíce mladých lidí, s opravdu krásným pódiem, je jako blížící se splnění snu. Který byl snem Portugalců a pak se stal i naším.

Takže už jste viděl město zapojené do akce, která vyvrcholí za týden?

Vidím to všude. V oknech mnoha domů a bytů je vidět mnoho vlajek s logem Světových dnů mládeže, na kterých je napsáno: „Tato rodina vítá mladé poutníky“. Celé město je pak již vyzdobeno pro Světové dny mládeže. Určitá nechuť a obavy, které mohou nastat, opadávají, když tito radostní, mírumilovní mladí lidé přijdou do ulic, například teď tady přede mnou procházejí mladí lidé z Afriky. Když vidíme tyto mladé lidi, jak vše prožívají s velkým mírem, klidem, harmonií a bratrstvím, odzbrojí to veškerý odpor.

Focusy

Světové dny mládeže Mladí v církvi

Mohlo by vás zajímat

image:Image Další příběhy pro potěchu duše
Další příběhy pro potěchu duše Bruno Ferrero
Cena: 104 Kč
image:Image 12 pravidel pro život
12 pravidel pro život Jordan B. Peterson
Cena: 358 Kč
image:Image Otcovo srdce
Otcovo srdce Neal Lozano
Cena: 313 Kč
image:Image Boží příběhy aneb Biblické bizáry od Pastoral Brothers
Boží příběhy aneb Biblické bizáry od Pastoral Brothers Jakub Malý Helebrant, Karel Müller
Cena: 287 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou