Pečeť Ducha Svatého přijali lidé v ostravském Domově pro seniory, Jablunkově a Karviné

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace24. 10. 2023, 13.27

Biřmovací sezóna v diecézi nabrala o minulém víkendu na intenzitě. Za tři dny přijalo svátost 72 biřmovanců, které Duch Svatý vysílá na cestu, stejně jako Ježíš vyslal 72 učedníků kázat evangelium (Lk 10,1). Již v pátek 20. října jel poprvé ostravsko-opavský biskup Martin David biřmovat do ostravského Domova pro seniory Slunečnice, kde ho o udělení svátosti požádalo pět lidí seniorského věku. Sobotní dopoledne zamířil k padesáti šesti kandidátům do Jablunkova a v neděli pečeť Ducha Svatého přijalo v Karviné jedenáct věřících.

image:Image 44/source/orig/43927_28222_0_bimovn_slunenice_1.jpg
Foto: Člověk a Víra

V největším Domově pro seniory v Moravskoslezském kraji přinesla ovoce mnohaletá služba nemocničního kaplana Viléma Holáně a P. Lumíra Tkáče. Biskup Martin David si zde prožil svoji premiéru. V roce 2016 ve Slunečnici biřmoval ještě biskup František Lobkowicz dva lidi, ale pečeť daru Ducha Svatého uděloval v zařízení pro seniory biskup Martin David poprvé. Žádalo o ní pět biřmovanců, ale v kapli stály jenom tři ženy a jeden muž se svými biřmovacími kmotry. Páté biřmování proběhlo po mši svaté přímo na pokoji, neboť jeden z žadatelů onemocněl.

Kaplička s vitrážovými okny byla zaplněná do posledního místa. Ti, kdo mohli, stáli i v chodbě, aby byli svědky slavnosti, na kterou se katolické společenství ve Slunečnici pečlivě připravovalo. Pravidelnou páteční mši svatou nesloužil, jak zde bývá zvykem, kněz místní farnosti P. Lumír Tkáč, ale biskup Martin David. P. Lumír jako domácí přivítal pastýře, klienty, zaměstnance, rodinné příslušníky a návštěvníky: „Je nás tady hodně, ale věřím, že Duch Svatý kapličku a hlavně naše srdce, rozšíří. Přeji Vám, abyste se tady dobře cítili a Duch Svatý sestoupil na nás na všechny.“ Hned v úvodu biskup Martin přiznal, že je to pro něho výjimečná příležitost. Kapli, jenž je umístěna v posledním patře Domova seniorů, přirovnal k jeruzalémskému večeřadlu, kde se apoštolové modlili a očekávali seslání Duch Svatého, a které se také nacházelo v horní místnosti. Dále rozvíjel myšlenku samotných slov, kterými je svátost biřmování udělována: Přijmi pečeť daru Ducha Svatého. Pečetí je pro křesťana už křest, ve kterém se stává královským dítětem. Dále hovořil o tom, že pečeť se používala k označení dopisů a poselství a život věřícího člověka by měl být pro lidi kolem poselstvím o Bohu. „Pečeť se dnes často používá jako známka dobré kvality výrobku či služeb. Pečeť darů Ducha Svatého je pečetí té nejvyšší kvality života. Bůh nás vybavil vším potřebným, abychom žili životem nejvyšší kvality. Duch Svatý je dárce a pečeť života nadpřirozeného: života s Bohem,“ promlouval biskup Martin. Po skončení slavnosti se konala beseda, na které se u kávy a dobrého zákusku klienti ptali pastýře diecéze například, jak vypadá jeho den, na probíhající synodu nebo jak jej inspirují lidé v seniorském věku. Dotazů nezůstal ušetřen ani sekretář biskupa Aleš Ligocký, jenž ho jako trvalý jáhen často na výjezdech doprovází. Živé setkání končilo přáním, aby mezi ně biskup zase co nejdříve přijel.

Svátost, kterou člověk může přijmout pouze jednou za život, bude ještě Mons. Martin David udělovat v sobotu 11. listopadu v Dolním Benešově a druhý den ve Strahovicích.

Fotogalerie z Domova pro seniory Slunečnice: Vojtěch Curylo / Člověk a Víra. Celou fotogalerii naleznete zde.

Fotogalerie z farnosti Karviná: Sebastian Mira / Člověk a Víra; Jaroslav Maslowski / Člověk a Víra. Celou fotogalerii naleznete zde.

Život z víry Biskupové

image:Image Robert Bellarmino. Kardinál a inkvizice