Popeleční středa 2023 na Petrově

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace10. 2. 2023, 12.14

Popeleční středou 22. února 2023 vstupuje katolická církev na celém světě do postní doby. Bohoslužbu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně bude v 7.30 hodin slavit biskup Vojtěch Cikrle. Brněnský biskup Pavel Konzbul bude hlavním celebrantem bohoslužby v 17.30 hodin.

image:Image 24/source/orig/23680_20221204122616-toci-z625962.jpg
Tomáš Cigánek OFS, Člověk a Víra

Popeleční středa v liturgickém kalendáři katolické církve je středa, která předchází 1. postní neděli a označuje začátek postní doby. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo (= popelec) a říká: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš" nebo „Obraťte se a věřte evangeliu". Popel, symbol smrti a nicotnosti bytí, se získává ze spálených ratolestí posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli. Popeleční středa je pro věřící jedním ze dvou dnů přísného postu (druhým je Velký pátek).

Pro chvíle ztišení a rozjímání, které k této době patří, nabízí své prostory také Diecézní muzeum v Brně (Petrov 1).

Půst a Velikonoce Liturgie a bohoslužby

image:Image Hymny - denní modlitba církve