Příprava na manželství je "povinností spravedlnosti", říká František v novém dokumentu

Autor: Hannah Brockhaus Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 6. 2022, 14.03

Adekvátní příprava na svátost manželství je v katolické církvi věcí spravedlnosti, uvedl papež František v novém vatikánském dokumentu pro kněze a diecéze pracující se snoubenci.

image:Image 13/source/orig/12954_10011_0_this113832-08062022.jpg
Generální audience papeže Františka na Svatopetrském náměstí, 8. června 2022. (Vatican Media)

"Je tu proto především povinnost zodpovědně doprovázet ty, kdo projevují úmysl vstoupit do manželského svazku, aby byli uchráněni traumat rozluky a nikdy neztratili víru v lásku," uvedl papež v úvodu dokumentu "Katechumenátní průvodce pro manželský život", který byl zveřejněn 15. června.

Tato 97stránková brožura, kterou připravilo Dikasterium pro laiky, rodinu a život, je pastorační pomůckou pro biskupy, kněze, manželské páry a osoby působící ve službě rodinám.

Dokument "je darem a je úkolem", řekl František a zdůraznil, že nabízí pokyny, které by měly být přizpůsobeny konkrétním kulturám a situacím, a nikoli považovány za "kouzelné formule".

Papež František ve své předmluvě upozornil na to, že církev kandidáty kněžství a řeholního života připravuje několik let a že příprava na manželství někdy trvá jen několik týdnů. "Je proto povinností spravedlnosti, aby matka Církev věnovala čas a energii přípravě těch, které Pán povolává k tak velkému poslání, jakým je rodina," řekl.

Dokument je k dispozici v italštině a brzy bude vydán i v dalších jazycích, uvedl Vatikán. Je strukturován do tří etap: příprava na manželství, svatební obřad a doprovázení v prvních letech manželského života.

"Církev je v každé době povolána nově hlásat, zejména mladým lidem, krásu a hojnost milosti, které jsou obsaženy ve svátosti manželství a v rodinném životě, který z ní vyplývá," řekl papež František.

Poznamenal, že manželské páry tvoří většinu katolických věřících a často jsou oporou života farností, dobrovolnických skupin, katolických hnutí a sdružení.

"Je tu také vědomí spravedlnosti, které by nás měl podněcovat. Církev je matka a matka mezi svými dětmi nehraje na oblíbence. Nejedná s nimi nerovnoměrně, všem věnuje stejnou péči, stejnou pozornost, stejný čas," řekl. "Věnování času je znamením lásky: pokud někomu čas nevěnujeme, je to znamení, že ho nemilujeme."

Manželé jsou "strážci života", řekl a poukázal na to, že "právě z rodin se rodí povolání ke kněžství a zasvěcenému životu; a jsou to rodiny, které tvoří strukturu společnosti a 'napravují její trhliny‘ trpělivostí a každodenními oběťmi".

Vysvětlil, že existuje obava, že pokud bude příprava na manželství povrchní, páry budou riskovat, že uzavřou nulitní manželství nebo budou mít příliš slabé základy, aby odolaly nevyhnutelným krizím. "Tato selhání s sebou přinášejí velké utrpení a zanechávají v lidech hluboké rány. Stávají se zklamanými, zahořklými a v nejbolestivějších případech dokonce končí tím, že přestanou věřit v povolání k lásce, které do srdce člověka vepsal sám Bůh," řekl.

Dikasterium pro laiky, rodinu a život uvedlo, že brožura o přípravě na manželství je iniciativou u příležitosti Roku rodiny Amoris laetitia, který je věnován prohloubení pastorace rodin. Tento rok připomíná páté výročí vydání Amoris laetitia, apoštolské exhortace papeže Františka o lásce v rodině. Skončí 26. června, kdy se v Římě uskuteční 10. ročník Světového setkání rodin.

Papež vyjádřil naději, že brzy bude vydán další dokument věnovaný mužům a ženám, "kteří zažili krach svého manželství a žijí v novém svazku nebo uzavřeli nový civilní sňatek". Církev chce tyto páry doprovázet, "aby se necítily opuštěné a mohly najít přístupná a bratrská místa přijetí, pomoci v rozlišování a účasti ve společenstvích," napsal.

Přeložila: Terezie Kvapilíková

Papež František Pastorace Rok rodiny