Svěcení nových zvonů v Horním Prysku

Zdroj:Biskupství litoměřickéBiskupství litoměřické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Litoměřická diecéze
Datum publikace26. 6. 2023, 7.17

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant v sobotu 24. června požehnal 6 zvonů ve farnosti Horní Prysk. Jednalo se o 4 darované, zcela obnovené zvony z roku 1958 (sv. Walburga 280 kg, sv. Alžběta160 kg, sv. Sebald 135 kg a sv. Martin 100 kg) ze zrušeného kostela Prozřetelnosti Boží z města Schwabach – místní část Vogelherd a 2 nové zvony pojmenované po patronech zdejšího kostela sv. Petr (712 kg) a sv. Pavel (420 kg).

image:Image 36/source/orig/35430_24924_27_pesy-20230624-pryskzvony-z72-1931.jpg
Petr Synek (ČaV)

Kostel sv. Petra a Pavla, který byl obnoven a posvěcen 21. června 2014, bude nyní krásným hlasem zvonů svolávat k bohoslužbě a ke všem významným událostem. Cesta k novým zvonům začala již v roce 2007, reálný impuls však dalo až biskupství v Eichstättu, které zprostředkovalo nabídku 4 zvonů ze zrušeného kostela v městě Schwabach. Zde je několik katolických i evangelických kostelů, proto bylo rozhodnuto, že kostel z roku 1958 v místní části Vogelherd, postavený pro přistěhované sudetské Němce po II. světové válce, již nebude sloužit svému účelu. Zvony z farnosti Schwabach byly skutečně nabídkou velkorysou, přesto správce farnosti toužil, aby i místní obyvatelé měli větší účast na této akci. Proto se vyhlásila veřejná sbírka na pořízení posledního zvonu, který by s darovanými zvony ladil. Nakonec se díky sponzorům podařilo odlít 2 zvony ve zvonařské dílně Rudolf Perner. Farnost velmi děkuje za dary Česko-německému fondu budoucnosti, Obci Prysk, místním obyvatelům a chalupářům, SZIFu a samozřejmě farnosti Schwabach v diecézi Eichstätt. Velké díky patří také panu Marcelu Hrubému, který se přes 35 let věnuje opravám církevních staveb a který byl hlavním hybatelem celé akce.

Sobotní slavnosti se zúčastnilo mnoho hostí, Liberecký kraj zastupoval hejtman p. Martin Půta, přijel autobus farníků ze Schwabachu, arcidiecézi Freiburg/Breisgau zastupoval p. Günther Barwig, kampanolog, jehož rodina pochází z tohoto kraje. Připutovali nejen bývalí obyvatelé obce se svými potomky, ale i poutníci z Moravy.

Po skončení poutní mše svaté ke cti sv. Petra a Pavla litoměřický biskup Jan Baxant požehnal všech 6 zvonů na prostranství před kostelem. Slavnostní akt doprovodil sólista pan Martin Prokeš, ředitel festivalu Lípa Musica a Ženský pěvecký sbor z Krásné Lípy. Poté byly postupně zvony vytaženy přistaveným jeřábem do zvonice a pilní montéři z firmy Rudolf Perner z Passau je zavěsili do předem připravených pozic. Po odpoledním koncertě již všichni očekávali slavnostní první zvonění, které bylo kvitováno velkým aplausem. Celé akce se zúčastnilo více než 400 účastníků.

Redakčně upraveno

Život z víry Biskupové