Tématem dopoledního programu v českém centru byla péče o stvoření

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Domácí
Datum publikace2. 8. 2023, 16.04

České centrum v Lisabonu se dnes, ve středu 2. srpna, poprvé otevřelo českým poutníkům Světových dnů mládeže na dopolední katecheze "Rise Up (Vstaň)" a mše svaté. Dnešní katechezi věnovanou integrální ekologii měl pro mladé poutníky připravenou plzeňský biskup Tomáš Holub. Hlavním celebrantem následné bohoslužby byl Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský, kázal biskup Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze. Koncelebrovali další biskupové a přes 80 kněží.

image:Image 39/source/orig/38162_phr1479.jpg
Fotografové Člověk a víra

Tématem, které pro dnešní dopoledne vybral papež František, byla integrální ekologie. Na toto téma hovořili i 4 mladí, kteří v rámci Světových dnů mládeže Českou republiku reprezentují na mezinárodní konferenci o ekologii s názvem Péče o stvoření.

O péči o svět kolem nás mluvil také biskup Tomáš Holub v katechezi a připomínal, že péče o přírodu, vztahy nebo jakékoliv dobré dílo je potřeba nejprve zakotvit v Bohu. “Můžeme se vydat jako Maria na cestu, když uvěříme, že nás Bůh povolal jménem, počítá s námi a má v nás zalíbení. Pak můžeme svět přetvářet k dobru. Ve chvíli, kdy se snažíme zachránit svět vlastními silami a zvládnout vše sami, nefunguje to.”

K mladým promluvil v kázání následně  biskup Josef Nuzík, který položil přítomným otázku: „Máš poklad svého života? Prosme, aby i skrze celé setkání v Lisabonu se Pán stal naším pokladem, a abychom chtěli jít tou cestou, na kterou ukazuje starozákonní Mojžíš. Setkávat se s Bohem jako přítelem, který umí rozzářit naše bytí.

V závěru mše svaté biskup Wasserbauer poděkoval a požehnal všem českých pořadatelům. Dopoledním programem provázeli moderátoři Jakub Šimek a Michael Málek z Chocně. Hudební doprovod zajistila AG schola z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži. Vystoupily také tanečnice ze Žďáru nad Sázavou s choreografií na mariánskou píseň Korunovaná.

Světové dny mládeže Mladí v církvi Biskupové

image:Image Zlomit pouta strachu
Zlomit pouta strachu Kay Arthurová
image:Image Poselství hor