Tři králové – hejtman, primátor a biskup – popřejí šťastný nový rok před olomouckou katedrálou sv. Václava

Autor: Eva Štefková Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace2. 1. 2024, 10.08

Neobvyklou trojici koledníků mohou Olomoučané spatřit v ulicích historické části hanácké metropole v pátek 5. ledna 2024. Tři králové, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, primátor Statutárního města Olomouc Miroslav Žbánek a pomocný biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík se tradičně vydají na koních od dominanty hanácké metropole katedrály sv. Václava, aby zavítali na významné olomoucké instituce.

image:Image 49/source/orig/48479_31230_0_240102-trikralova-sbirka-vip.jpg

Na počátku svého tříkrálového putování se pokloní v katedrále narozenému králi v jeslích, poté průvod vyrazí v doprovodu sboru opery a operety Moravského divadla Olomouc pod taktovkou PaedDr. Lubomíry Hellové na koledu po městských institucích. S koledou společně navštíví Arcibiskupský palác, rektorát Univerzity Palackého a Statutární město Olomouc. Poté proběhne před radnicí na Horním náměstí tříkrálový program za účasti tří králů, zpěváků moravského divadla, ale i žáků Základní školy sv. Voršily v Olomouci a dětí z Mateřské školy Ovečka.

Hejtman Josef Suchánek doporučuje začít nový rok dobrým skutkem. „Nejsem nadšeným příznivcem novoročních předsevzetí, ale dobrých skutků kdykoli v roce určitě. A začít nový rok dobrým skutkem může každý, kdo se zapojí do Tříkrálové sbírky. Všem lidem, kteří tak učiní, ze srdce děkuji,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje. Podle primátora Statutárního města Olomouce a tříkrálového koledníka v jedné osobě Miroslava Žbánka, skutečnost, že Tříkrálová sbírka vzešla právě z Olomouce, dokládá, jak významné postavení sbírce náleží. „Svátek tříkrálový bývá většinou považován za konec Vánoc. Tito tři mudrci či králové z východu se přišli poklonit malému Ježíši, našemu budoucímu králi, a přinesli mu dary. Dnes je to jinak, dnes tři králové dary sbírají. Mám rád Tříkrálovou sbírku ze dvou důvodů. První je ten, že vznikla v Olomouci, na což jsem i hrdý, druhým je její podstata – otevírá naše srdce a pomáhá potřebným. Rád se vydávám v přestrojení za krále na koledu i letos,“ přibližuje první muž olomoucké radnice.

Od počátku zůstává záměr Tříkrálové sbírky stejný, a to získat finanční prostředky pro lidi ocitající se v nouzi. „V roce 2024 podpoří Charita z výtěžku Tříkrálové sbírky provoz ordinace praktického lékaře a psychiatra pro lidi v nouzi, rozvoj a opravu zázemí služeb pro lidi s duševním onemocněním, rekonstrukci Domova sv. Kosmy a Damiána pro lidi v nouzi se sníženou soběstačností a rozvoj Centra materiální pomoci. Část výtěžku bude věnovaná na rychlou finanční pomoc osobám v nouzi na Olomoucku, kterým hrozí sociální propad,“ sdělila Barbora Cigánková, zástupkyně ředitele Charity Olomouc.

Program tříkrálové koledy:

• 8.45 katedrála sv. Václava (8.45–9.10) společná modlitba, prostor pro média
  • 9.10 setkání s otcem biskupem Baslerem a sekretariátem – knihovna arcibiskupského paláce (9.15–9.40)
  • 9.40 rektorát – pozdravení tří králů na dvorku rektorátu
  • 9.50 cesta na náměstí (9.55–10.10)
  • 10.10 návštěva SMOL
  • 10.20 program na náměstí – průvod tří králů, koleda králů se sborem MDOL, vystoupení dětí MŠ Ovečka a žáků Základní školy sv. Voršily v Olomouci, prostor pro média (10.20–10.50)
  • 10.50–11.00 cesta bez koní k Vědecké knihovně Olomouc
  • 11.00–11.15 Červený kostel – VKOL – závěr