Tři dekády uplynuly 21. května od kanonizace sv. Zdislavy. Papež sv. Jan Pavel II. ji prohlásil za svatou při své návštěvě České republiky při stotisícovém shromáždění na letišti v Olomouci-Neředíně spolu s blahoslaveným Janem Sarkanderem.
Na žádost tehdejšího litoměřického biskupa Josefa Koukla byla prohlášena v témže roce za hlavní patronku litoměřické diecéze a její hrob v Jablonném v Podještědí se stal diecézním poutním místem.
Právě do Jablonného v Podještědí zve na 31. května na diecézní pouť věřící z celé diecéze biskup Stanislav Přibyl. Vyrazí společně na pěší pouť v sedm hodin ráno z obce Zdislava. Trasa měří asi jedenáct kilometrů a její podrobnou trasu lze nalézt v QR kódu. Není nijak náročná a vhodná je pro všechny, kdo zvládnou ujít takovou vzdálenost.
V Jablonném bude ten den série čtyř bohoslužeb (viz přiložený plakátek). Tu hlavní bude slavit v jedenáct hodin biskup a mezi kandidáty jáhenství a kněžství bude přijatý bohoslovec Marek Láska.
V přilehlém klášteře jek vidění stálá expozice o svaté Zdislavě, ke které přibude kanonizační bula i materiály, které se podařilo shromáždit k procesu svatořečení.
Letos se uskutečnil už desátý ročník dětské výtvarné soutěže V srdci paní Zdislavy. Díla dětí jsou vystavená také v ambitu kláštera.
Dominikáni připravili i lákadlo pro mlsouny. Vydali k výročí čokoládové medaile z belgické čokolády ve dvou vydáních: mléčná i hořká s reliéfem rodiny sv. Zdislavy.
Letošní poutní novinkou bude také relikviářový procesní kříž, který vyrobil výtvarník Jiří Urban z Turnova. Opravou (impregnací) prošla i relikvie, tedy lebka, sv. Zdislavy. Do rukou ji dostalo duo restaurátorů Valchářová a Velíšek. Novotou září po kompletní rekonstrukci také Mariánsko-zdislavský oltář na levé straně hlavní lodi baziliky.
Ve stejný den, na který je plánovaná diecézní pouť se v Jablonném konají také městské slavnosti s bohatým programem na náměstí.
Plakátek na diecézní pouť je zde.
Životopis paní Zdislavy z Lemberka.
Z homilie papeže Jana Pavla II. při mši svaté u příležitosti svatořečení Jana Sakrandra a Zdislavy z Lemberka v Olomouci na letišti Neředín.
Život svaté Zdislavy, která se narodila ve třináctém století na Moravě a žila v severních Čechách, se vyznačuje mimořádnou schopností obětovat se pro druhé. Dosvědčuje to zvláště její rodinný život, kde jako manželka hraběte Havla z Lemberka byla – podle slov mého ctihodného předchůdce Pavla VI. – „vzorem manželské věrnosti, oporou rodinné spirituality a příkladem počestnosti mravů“. Dotvrzuje to pak i její horlivá služba na poli charitativním, zvláště u lůžka umírajících, kterým věnovala vždy tak velkou péči a starostlivost, že je dodnes vzpomínána jako„uzdravovatelka“.
Svatá Zdislava, která intenzivně žila spiritualitu dominikánské terciářky, uměla sama sebe učinit darem, po vzoru Ježíšových slov: „Blaženější je dávat než dostávat.“ (Sk20,35) A to je to tajemství oné velké sympatie, kterou její postava stále vzbuzovala už za života, stejně tak jako i po smrti, až do dnešní doby. Její příklad je mimořádně aktuální, zvláště s přihlédnutím k hodnotě rodiny, která –jak nás ona sama učí – musí být otevřena Bohu, daru života a potřebám chudých. Naše světice Zdislava je zářným svědkem „evangelia rodiny“ a „evangelia života“, které se církev snaží, víc než kdy jindy, šířit na přechodu z druhého do třetího tisíciletí křesťanství.
Rodiny v Čechách a na Moravě, vy jste nedocenitelným pokladem tohoto národa a právě napodobováním svých světců a světic se stáváte tím, čím jste už byly v plánu Božím! A ty, Zdislavo z Lemberka, ty dobrá, statečná, milosrdná a zbožná matko, veď rodiny své vlasti a celého světa k tomu, aby stále hlouběji poznávaly své poslání, aby byly hotovy rozdávat se!