Velikonoční chvalozpěv při vigilii Zmrtvýchvstání Páně zazpívá v Římě jáhen z Ostravy

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Domácí,Videa a podcasty,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace14. 4. 2022, 9.59

Exsultet. Radostný velikonoční chvalozpěv, který zní jen jednou v roce při vigilii Zmrtvýchvstání Páně, zazpívá na Bílou sobotu ve Vatikánu rodák z Ostravy. Jáhen Jan Slepička, který studuje teologii v Římě, byl pro tento úkol vybrán ředitelem Papežského pěveckého sboru Sixtinské kaple Mons. Marcosem Pavanem. K zapojení do slavnostní liturgie, které bude předsedat papež František, přispěly kontakty mezi vedením české koleje Nepomucenum a ceremonáři papežských mší, kteří pochází ze Slovenska.

image:Image 11/source/orig/10441_7186_1_jahenskesveceniopava_2021.jpg
Jáhen Jan Slepička (napravo od biskupa Martina Davida).
Foto: Pavel Zuchnický

„Rektor Nepomucena P. Roman Czudek a vicerektor P. Vojtěch Novotný se při rozhovoru se slovenskými ceremonáři, kteří působí ve službách Svatého otce, jednou zmínili, že mají v koleji jáhna, který umí zpívat,“ říká Jan Slepička a dodává, že ceremonáři každý rok hledají pro velikonoční zpěv latinských textů jáhny ze zemí mimo Itálii. A najít v Římě neitalského jáhna, který umí zpívat, je docela kumšt. „Při papežské liturgii asistuje větší množství jáhnů a dva jsou vždycky vybráni, aby zpívali. Když jsou papežské ceremonie v italštině, chtějí tam italské jáhny. Když je to ale v latině, což je případ velikonoční vigilie i nedělní mše Zmrtvýchvstání Páně, tak preferují někoho ze zahraničí,“ vysvětluje jáhen Slepička.

„Když se mě představení někdy v únoru ptali, jestli bych do toho šel, tak jsem odpověděl, že jsem k dispozici, když bude Svatý Otec potřebovat, ale že už mám koupené letenky do ČR a počítám se službou u nás v ostravské katedrále.“ Za pár týdnů se mu ozval Mons. Marcos Pavan, který má na starosti celou hudbu v rámci velikonočního tridua ve Vatikánu a nabídl mu zpívání při letošních velikonočních bohoslužbách. „Dvakrát jsem se s ním sešel, prošel jsem zkouškou zpěvu a domluvili jsme se, co budu zpívat. Mám zpívat exsultet a nějaké drobnosti. Druhý neitalský jáhen zazpívá evangelium“.

Na zpěv při liturgii, které předsedá papež František, a sledují ji miliony diváků po celé planetě, se důkladně připravuje. „Zpěv cvičím posloucháním exsultetu z minulých let (na YouTube) a každodenním tréninkem. Musím si to každý den jednou zazpívat, ne vícekrát. Text je docela dlouhý a zpěv je náročný na hlasivky,“ popisuje přípravu na sobotní slavnost ve Vatikánu.  Na to, že jej budou sledovat miliony lidí, raději nemyslí. „Před televizními kamerami jsem nezpíval, ale to si nesmím připouštět, budu se soustředit na ten samotný zpěv, abych zvládl co nejlépe tu službu, kterou mám konat. Nezpívám pro televizní kamery, ale pro to, abych svým dílem přispěl k oslavě Boží při slavnostní papežské liturgii,“ dodává.

Aktivní účast na velikonoční vigilii bude odměněna osobním setkáním s papežem. „Bývá obvyklé, že se Svatý otec přede mší nebo po ní pozdraví s přisluhujícími. Předpokládám, že to proběhne i v tomto případě,“ těší se ostravský rodák, který na studiích v Římě bude ještě tři měsíce. Po návratu do vlasti jej čeká jáhenská služba v pastoraci v některé z farností ostravsko-opavské diecéze a dá-li Bůh, příští rok kněžské svěcení.

Text velikonočního zpěvu „exsultet“ v češtinělatině. S notovým zápisem na čtyřech notových linkách.

Půst a Velikonoce Liturgie a bohoslužby

image:Image Postní promluvy
Postní promluvy Svatý Augustin, David Vopřada
image:Image Pojď se mnou - omalovánky