Lupa
Obsah
Portál
Reklama

VIDEO: Sv. Zdislava ve světle legend: nové video prof. M. Weise

Zdroj:Biskupství českobudějovickéBiskupství českobudějovické
Rubrika: Domácí,Videa a podcasty
Datum publikace29. 5. 2023, 15.50
TiskTisk

O svaté Zdislavě bylo sepsáno již nejedno odborné historické pojednání. Vznikl i román Aleny Vrbové „V erbu lvice“, podle kterého byl natočen historický film. V novém pořadu z cyklu „Svatí promlouvají“ necháme promlouvat historické prameny – především „Kroniku tak řečeného Dalimila“ či „Kroniku Žďárského kláštera“ známou též jako „Cronika Domus Sarensis“.

Použili jsme i staré barokní legendy. Prostřednictvím těchto dokumentů jsme se pokusili vykreslit duchovní portrét světice, která dokázala ve svém životě spojit roli manželky středověkého velmože a pomocnice trpících. Nechali jsme zaznít i slova papeže Jana Pavla II., která pronesl v Olomouci při svatořečení Zdislavy. Ve videodokumentu připomeneme i jeden zázrak, který byl zaznamenán při přípravě procesu svatořečení Zdislavy.

Dokument jsme natáčeli v Praze, v kapli svaté Zdislavy, která je při krásném chrámu svatého Jiljí. Protože tento kostel spravují bratři dominikáni, v úvodu videa promluví o historii chrámu provinciál řádu. Pro řád dominikánů je totiž světice Zdislava, která byla dominikánskou terciářskou, v jejich práci přímluvkyní u Boha a stále inspirativní svým životním příkladem.

Video najdete na YouTube kanálu Teologická fakulta JU.

Focusy

Maria a svatí

Mohlo by vás zajímat

image:Image Temné noci Matky Terezy
Temné noci Matky Terezy Greg Watts
Cena: 53 Kč
image:Image Povídání o svaté Anežce České
Povídání o svaté Anežce České Lenka Rožnovská
Cena: 206 Kč
image:Image Živá voda z Turzovky
Živá voda z Turzovky Karel Židlický
Cena: 102 Kč
image:Image Dobývat nebe
Dobývat nebe Louis de Wohl
Cena: 359 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou