Vysokoškoláci napříč diecézemi zahájili akademický rok s bohoslužbou Veni Sancte

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace5. 10. 2023, 15.42

Na přelomu září a října vysokoškoláci v univerzitních městech každoročně zahajují akademický rok slavnostní bohoslužbou, tzv. Veni Sancte. Zahajovací mše svaté proběhly již v Praze, Brně, Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové.

image:Image 43/source/orig/42671_fotoos20092023-12.jpeg
Zahajovací studentská mše svatá v Olomouci.
Ondřej Soukup, ČaV

V pražské arcidiecézi studenti zahájili akademický rok s Vysokoškolským katolickým hnutím (VKH) ve středu 4. října v kostele sv. Ignáce. Mši svatou celebroval studentský kaplan Samuel Prívara SJ, koncelebroval Roman Kubín, ředitel Sekce pro mládež ČBK a kněží z diecézních center mládeže, kteří se v těchto dnech účastnili zasedání Sekce pro mládež ČBK. Ve stejný den se konala bohoslužba Veni Sancte v kostelech Nanebevzetí Panny Marie v plzeňské, a královéhradecké diecézi. V Plzni ji slavil plzeňský biskup Tomáš Holub za účasti studentů a zástupců plzeňských vysokých škol. V Hradci Králové studenti vstoupili do nového akademického roku s pomocným biskupem královéhradeckým, Josefem Kajnkem v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Brněnská vysokoškolská obec zahájila akademický rok mší svatou o den dříve v úterý 3. října na Petrově. Celebroval ji brněnský biskup Pavel Konzbul za účasti kaplanů pro mládež a dalších. Po mši svaté se přítomní studenti rozdělili do skupinek a vydali se do místních podniků, aby se mohli vzájemně více seznámit. K jedné skupince se připojil i místní biskup Pavel Konzbul.

V Ostravě a Olomouci vysokoškoláci zahájili nový akademický rok o dva týdny dříve, 19. září v kostele v Ostravě-Pustkovci studenti slavili mši svatou s ostravsko-opavským biskupem Martinem Davidem, v Olomouci 20.září v kostele Panny Marie Sněžné s biskupem Josefem Nuzíkem, administrátorem olomoucké arcidiecéze. V Českých Budějovicích se studenty zahájil nový akademický rok Josef Mendel SDB v úterý 26. září.

V jednotlivých univerzitních městech nabízí během akademického roku pro studenty duchovní, vzdělávací a kulturní program tzv. Vysokoškolská katolická hnutí (VKH).

O nabídce jejich programů v jednotlivých městech se můžete dozvědět na jejich webu a sociálních sítích:

Liturgie a bohoslužby Mladí v církvi Biskupové

image:Image Odtajněné archivy Vatikánu