Vysvěcení devíti nových kněží je nadějí pro církev v Nikaragui

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 1. 2024, 14.40

Kardinál Leopoldo Brenes, arcibiskup nikaragujské Managui, vysvětil devět nových kněží navzdory jedné z nejhorších vln pronásledování katolické církve v zemi komunistickým režimem, v jehož čele stojí prezident Daniel Ortega a jeho manželka, viceprezidentka Rosario Murillo.

image:Image 50/source/orig/49116_3339341156-797692782c-b.jpg
Flickr

Během mše svaté, která se uskutečnila 6. ledna, na slavnost Zjevení Páně, arcibiskup povzbudil nové kněze, aby se stali opravdovými Božími služebníky podle vzoru Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Kromě toho jim kardinál Brenes připomněl, že je důležité mít trvalý a blízký vztah s Pánem. "Kněz musí být naplněn Ježíšem Kristem, aby jeho činy přinášely lidem radost," řekl.

Vzhledem k tvrdému pronásledování duchovních i věřících v zemi, přečetl kardinál Brenes 31. prosince během mše svaté, kterou sloužil v katedrále Neposkvrněného početí Panny Marie, poselství povzbuzení a naděje. "Rodinám a komunitám, které v tuto chvíli pociťují nepřítomnost svých kněží nebo zažívají jiné těžkosti, chci vyjádřit svou blízkost. Prosme Boha o moudrost a o to, aby naše slova a činy svědčily o trpělivosti, která všeho dosáhne, a o Ježíšovo světlo, které nám pomůže najít cesty shody a bratrství. S Marií, naší Matkou, ať nás Pán utěšuje a prokazuje nám své milosrdenství," řekl na závěr nikaragujský kardinál.

Během modlitby Anděl Páně na Svatopetrském náměstí 1. ledna, v den Slavnosti Panny Marie, Matky Boží, papež František vyjádřil solidaritu s biskupy a věřícími této středoamerické země. Kromě toho 8. ledna při setkání s diplomatickým sborem akreditovaným u Svatého stolce znovu potvrdil své odsouzení dění v zemi. "Situace v Nikaragui je nadále velmi znepokojující, trvá již dlouho a má bolestivé důsledky pro celou nikaragujskou společnost, zejména pro katolickou církev," řekl papež a poznamenal, že Svatý stolec nepřestává vyzývat k diplomatickému dialogu, který respektuje dobro katolíků a všech obyvatel.

Ortegova diktatura zatkla v Nikaragui v minulém roce dva biskupy, patnáct kněží a dva seminaristy.

Zdroj: CNA

Pronásledování křesťanů

image:Image Bratr František
Bratr František Julien Green