Zemřel emeritní probošt R. D. Antonín Doležal

Zdroj:Biskupství litoměřickéBiskupství litoměřické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Litoměřická diecéze
Datum publikace21. 11. 2023, 11.56

Dne 19. listopadu 2023 zemřel ve Staré Boleslavi osmdesátý první probošt Královské kolegiátní kapituly sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě.

image:Image 46/source/orig/45749_5151.jpg

R. D. Antonín Doležal se narodil 18. 6. 1936 v Praze. Vyučil se nástrojařem a až do nástupu základní vojenské služby v roce 1957 pracoval v dělnických profesích. Po návratu z výkonu základní vojenské služby byl přijat v roce 1959 ke studiu na CMBF v Litoměřicích a dne 27. června 1964 přijal kněžské svěcení.

Po vysvěcení působil v Křivoklátu, Zbečně, na Zbraslavi. V roce 1979 se stal vikářem II. městského vikariátu v Praze a posléze v roce 1981 administrátorem farního úřadu na Vyšehradě. V tom samém roce ho jmenoval tehdejší arcibiskup kardinál Tomášek sídelním kanovníkem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Od roku 1982 do roku 1986 působil jako rektor kněžského semináře v Litoměřicích. Nese velkou zásluhu na rekonstrukci baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, která probíhala od roku 1979 až do roku 1992. V roce 1992 byl zvolen proboštem vyšehradské kapituly. Jako farář a probošt kapituly na Vyšehradě sloužil až do roku 2011.

P. Antonín zemřel ve Staré Boleslavi 19. 11. 2023 zaopatřen svátostmi. Rozloučení proběhne 27. listopadu 2023 v 11 hodin v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Osobnosti

image:Image Včera muslim, dnes Kristův kněz
Včera muslim, dnes Kristův kněz Adrien Mamadou Sawadogo
image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň
image:Image Sedmistupňová hora