Intronizace královéhradeckých biskupů

Tématem právě vyšlé publikace jsou intronizace – uvedení do úřadu královéhradeckých biskupů v druhé polovině 17. století a ve století osmnáctém.
Publikováno: 19. 6. 2020 12:00

Autoři se zabývají tím, jakými proměnami  slavnosti intronizace, procházely a jak tyto proměny souvisely se změnou celkové náboženské situace. Cílem bylo též naznačit, jak se vyvíjely vztahy města k biskupství, a to zejména poukázáním na míru zapojení města do slavností.

Církevní slavnosti na přelomu baroka a osvícenství doznávaly značných proměn, respektive byly v druhé polovině 18. století redukovány na minimum. Proměňoval se též vztah biskupů k papeži, římské kurii i panovníkům a byl velmi závislý na příklonu jednotlivých biskupů k idejím osvícenství a josefinismu. Publikace se věnuje i tomu, zda a jak se tyto změny projevily na intronizacích biskupů v Hradci Králové.

Objednat knihu si můžete například zde nebo zde.

O autorech 

Mgr. Petr Polehla, Ph.D.

vystudoval latinu, estetiku a dějepis na Masarykově univerzitě v Brně. Zabývá se latinskou, zejména náboženskou literaturou středověku a raného novověku. Soustředí se především na hagiografickou a historiografickou literární produkci. Publikuje též v oblasti jezuitského divadla. V minulosti působil rovněž na Diecézním teologickém institutu Biskupství královéhradeckého a v Biskupské knihovně. Dějiny královéhradeckého biskupství patří též k jeho odborným zájmům. Je vedoucím Centra regionálních církevních dějin na FF UHK. Ve spolupráci s nakladatelstvím Pavel Mervart vydal např. publikace Jezuitské divadlo ve službě zbožnosti a vzdělanosti (2011); Non Angli sed angeli. Kult svatých v latinské literatuře raně středověké Anglie (2012; spoluautorka H. Polehlová); Přehled církevní historiografie na Západě do konce osvícenství  (2017; spoluautor J. Zouhar). 

Mgr. Eva Havlíková

je absolventkou oboru Archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové. Ve svých odborných pracích se zabývala královéhradeckými církevními dějinami a dále agendou apelačního soudu z let 1548–1620 pro město Kutná Hora. Uspěla v několika celostátních studentských soutěžích a za svoji bakalářskou práci získala v roce 2017 Cenu děkanky FF UHK. Spolupracuje s Centrem regionálních církevních dějin při FF UHK.

 

Autor článku:
Pavel Sršeň

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020