Nový farní dům v Českých Heřmanicích

V sobotu 12.9. požehnal biskup Josef Kajnek dokončené zázemí pro farnost v Českých Heřmanicích.
Publikováno: 14. 9. 2020 17:15

V Českých Heřmanicích si farnost postavila nové zázemí pro farní aktivity. Stávající farní budova již nevyhovuje potřebným standardům a navíc je nyní již v majetku obce. Tři roky stavěli farníci převážně svépomocí novou budovu. Ještě předtím se ale rozmýšleli, zda nepřestavějí pro účely farnosti původní hospodářské prostory vedle fary.

„Prvotním záměrem bylo mít něco jako stodolu, aby bylo kde si sednout třeba v létě. Byla již zařízena všechna stavební povolení, když se nám najednou zdálo, že by zrekonstruované prostory byly přece jen malé. Rozhodli jsme se tedy pro novostavbu a znovu absolvovali všechna povolovací řízení“, řekl k původnímu záměru Pavel Černín, který měl po stavební stránce stavbu na starosti.

Nová farní budova má rozměry 10 x 10m., disponuje vlastním sociálním zařízením, kanceláří a společenskou místností s kuchyňkou. Celá stavba přišla na cca 2,5 mil. korun. Část měla farnost naspořeno, něco přidali sponzoři, pomohly sbírky, přispělo biskupství a také příjmy z pachtovného za farní pozemky. Kromě fasády, vazby střechy a střechy samotné, si veškeré stavební a další řemeslnické práce provedla farnost sama a tím významně přispěla k ponížení ceny stavby. Na realizaci stavby odpracovali farníci ke třem tisícům brigádnických hodin. 

„Tento nový dům je ovocem vaší touhy mít místo k setkávání, místo ke stálé křesťanské formaci. Jsem rád, že vám mohu požehnat vaše minipastorační centrum a uvést ho v život. Má to být místo, které vás povede ke Kristu“, řekl při slavnostním otevření nového farního domu biskup Josef Kajnek.

Původní fara stojící vedle se stane po přestavbě obecním komunitním centrem pro pořádání kulturních a společenských akcí. Obec České Heřmanice získala od farnosti starobylou faru výměnou za zemědělskou půdu, která bude přinášet farnosti pravidelný příjem za pronájem k zemědělské činnosti. 

Autor článku:
Pavel Sršeň

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020