Nepomuk má relikvii posledního českého krále

Zdroj:Biskupství českobudějovickéBiskupství českobudějovické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Českobudějovická diecéze
Datum publikace3. 3. 2023, 14.06

Relikvií je část volného žebra, která byla získána při komisionálním otevření hrobu blahoslaveného Karla I. Rakouského na Madeiře. Pro Nepomuk je to velká pocta, protože počet relikvií je v současné době celosvětově uzavřen.

image:Image 25/source/orig/24814_21794_0_nepomuk-relikvie-1_w.jpg
Foto: Pavel Motejzík

Habsburský rod si ale uvědomuje velkou spojitost se sv. Janem Nepomuckým, který byl osobním patronem jejich domu a zasloužili se také o jeho blahořečení i svatořečení. O darování relikvie rozhodl arcivévoda Lorenc, který je vnukem Karla I. a zároveň belgickým princem. Toho pověřila babička, císařovna Zita, aby o duchovní stránku odkazu svého dědečka pečoval.

Relikvii od něho převzal člen modlitební ligy Karl Eugen Czernin v Bruselu, kde arcivévoda Lorenc žije. Dovezli ji spolu s PhDr. Milanem Novákem, osobním tajemníkem Habsburků, dne 25. února 2023 do Nepomuka, aby ji předali nepomuckému faráři P. Jiřímu Špiříkovi. Slavnostní instalace relikvie v novém relikviáři z dílny Václava Česáka proběhne v rámci Jarní svatojánské pouti dne 19. března 2023 od 11:00 v kostele sv. Jana Nepomuckého.

Maria a svatí

image:Image Maria Panno, Matko Slova