Plná katedrála se rozloučila s varhanami

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace9. 4. 2024, 10.46

Přes 32 tisíc Kč se v neděli 7. dubna vybralo na benefičním koncertě ve prospěch projektu Varhany pro Ostravu, který přinese ostravské katedrále Božského Spasitele prvotřídní varhany. Ty stávající čeká stěhování do Košic

image:Image 55/source/orig/54512_35742_0_frantisek_beer.jpg
Jako poslední si na varhany na kůru ostravské katedrály zahrál košický organolog František Beer
Zdeněk Poruba, Člověk a víra

Rozlučkový koncert přilákal v neděli 7. dubna do ostravské katedrály Božského Spasitele na tři stovky posluchačů, které v úvodu přivítal moderátor P. Daniel Vícha. „Troufám si říct, že na posledním rozloučení s varhanami většina z nás ještě nebyla,“ zahájil koncert s nadsázkou a přivítal tři interprety. Za hracím stolem se postupně vystřídali katedrální varhaník Lukáš Kubenka, mladý ostravský varhaník Tomáš Sommer a organolog košické arcidiecéze František Beer.

Dosavadní kůrové varhany v katedrále sloužily od podzimu 1998, před tím hrály v Německu. Hlavnímu chrámu mladé diecéze a místní farnosti za čtvrtstoletí v provozu velmi pomohly. Bohužel ale nestačily na to, aby monumentální prostor druhého největšího chrámu na Moravě plnohodnotně zaplnily zvukem. Proto farnost Moravská Ostrava využila nabídky Janáčkovy filharmonie odkoupit větší varhany z Domu kultury, které filharmonie prodávala v souvislosti se stěhováním do nové koncertní síně. Díky tomu prvotřídní nástroj může zůstat v Ostravě. Více na webu: www.varhanyproostravu.cz. I dosavadní katedrální varhany dostanou nový domov – kostel Panny Marie Královny míru v Košicích, kde se mají poprvé rozeznít letos na konci srpna. Tamní farnost varhany z ostravské katedrály odkoupila za 1,125 milionu Kč.

Ostravsko-opavský biskup Martin David na úvod koncertu podotkl, že loučení s varhanami z katedrály v sobě má velikonoční rozměr. „Varhany budou za pár dní rozebrány a uloženy do beden, které mohou připomínat rakve. Dostanou ale nový život, znova se nadechnou pár stovek kilometrů na východ,“ zmínil biskup David paralelu ke zmrtvýchvstání. „Můžeme se s nimi loučit s velikonoční nadějí, která má pro nás v Ostravě ještě další přesah. Tady v katedrále se totiž zhruba za dva roky rozezní úplně jiný nástroj,“ zmínil biskup a poděkoval všem dárcům v kampani Varhany pro Ostravu. Než se podaří nový nástroj zprovoznit, budou v katedrále sloužit menší varhany v přední části chrámu.

Od loňského září se na účtu veřejné sbírky podařilo vybrat zhruba 1,6 milionu Kč. Celková cílová částka, kterou farnost Moravská Ostrava potřebuje vybrat, přesahuje 25 milionů Kč.

Redakčně upraveno

Církev a společnost Biskupové