Lupa
Obsah Obsah
Portál

Poutníci naděje zaplnili Velehrad

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace5. 7. 2025, 13.35
TiskTisk

Se vzpomínkou na dvě významné dějinné události a především v duchu motta Svatého roku „poutníci naděje“ prožili dnes na Velehradě lidé mši svatou z Národní cyrilometodějské pouti.

image:Image 74/source/orig/73210_57076_0_250705-velehrad-09-josef-polehna.jpg
Foto: Fotografové spolku Člověk a Víra

Třicet tisíc účastníků i všechny, kdo bohoslužbu sledovali v přímém přenosu prostřednictvím České televize, pozdravil v úvodu hostitel, olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, jmenovitě pak přivítal apoštolského nuncia Jude Thaddeuse Okolo, bratislavského pomocného biskupa Josefa Haľka jako zástupce slovenské biskupské konference a biskupa Tomáše Tyrlíka, předsedu Ekumenické rady církví v ČR. Uvítal i zástupce z řad politiků, představitelů samosprávy nebo krojované. „Kéž zde dnes každý z nás zakusí, že nás život v sobě obsahuje krásu a hodnotu a že na cestě tímto životem nejsme sami,“ dodal.

Hlavní celebrant mše svaté, ostravsko-opavský biskup Martin David, v úvodním slově připomněl zejména dvě události, jejichž výročí stojí v centru pozornosti letošních velehradských oslav: konec války před 80 lety a cyrilometodějskou pouť před 40 lety, která se stala hlasitým protestem věřících proti totalitní moci. „Konec války dal lidem naději, že žádná válka snad už nebude, a pouť v roce 1985 poskytla naději věřícím utiskovaným za komunistického režimu,“ zmínil s odkazem na skutečnost, že letošní Svatý rok je rokem naděje pro naši dobu.

Srdce, které se umí nasadit pro druhé

Vzpomínkou na pouť roku 1985 zahájil svou promluvu i plzeňský biskup Tomáš Holub, kazatel dnešní slavnosti. „Byl jsem tehdy na Velehradě vůbec poprvé, a protože mi jen krátce předtím přišel dopis ze zprávou, že jsem byl přijat do kněžského semináře, tajně jsem tady okukoval své budoucí kolegy. Úžasná atmosféra velehradské pouti pro mě znamenala potvrzení mého odhodlání jít proti proudu a stát na straně dobra, i když to může přinést obtíže. Až později jsem pak pochopil, že odolnost vůči zlu nemůže stát jen na davovém zážitku,“ zmínil a zdůraznil, že schopnost usilovat o dobro a nasadit se pro druhé musí především pramenit ze srdce, které je schopné milovat.

Osmdesáté výročí konce války podle něj v současné době víc než kdy jindy prožíváme s vědomím, že žít v míru vůbec není samozřejmé. „Minulost nás dovedla k velkému ekonomickému bohatství, což dobře vidíme i tady na Velehradě, který v roce 1985 vypadal mnohem zpustleji. Potřebujeme si ale stále uvědomovat, že nemůžeme být jen servisní společnost. Abychom byli lidmi schopnými bránit se zlu, potřebujeme mít srdce, které se umí nasadit pro druhé: vidět lidi na okraji, být připraveni k statečné obraně demokracie a svobody a všeho, co ohrožuje náš domov, být otevřený budoucím generacím a v jejich zájmu se také někdy umět zříct části svého blahobytu,“ upozornil a dodal: „Prosme jeden za druhého, abychom mohli ve svém okolí zvěstovat pokoj, který dává možnost odolávat zlu, vytrvat v dobrém a být poutníky naděje.“

Rozhodněme se pro lásku a nenechme si vzít naději

V závěru mše svaté předal předseda České biskupské konference arcibiskup Josef Nuzík ocenění ČBK několika významným osobnostem z různých oblastí veřejného života. Řád sv. Cyrila a Metoděje si převzal Jiří Suchý, významná postava české kultury, divadelník a spoluzakladatel divadla Semafor. Děkovné uznání ČBK získal malíř Jan Knap, jehož dílo propojuje současné umění s hlubokým duchovním obsahem, dále Cecilská hudební jednota z Ústí nad Orlicí, jeden z nejstarších spolků pěstujících chrámovou hudbu ve střední Evropě, a také herec a loutkář Vít Marčík. Pamětní medaili ČBK pak obdržela ředitelka Národního centra pro rodinu Marie Oujezdská za mimořádné zásluhy v oblasti prorodinné politiky, bývalá pracovnice recepce pražského arcibiskupství Marie Bláhová za celoživotní obětavou službu církvi a P. Bohuslav Švehla za dlouholetou obětavou pastorační službu českým krajanům v Německu. (více o oceněných si lze přečíst zde)

S pozdravy všem zúčastněným vystoupil na konci mše svaté apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který tlumočil pozdrav Svatého otce a jeho zvláštní požehnání „pro váš lid, který Svatý otec zná a miluje“. Zmínil také, že papeži při svém setkání s ním řekl o tom, že je v naší zemi očekáván na návštěvě, a poděkoval senátorům a poslancům za to, že svým hlasem podpořili ratifikaci smlouvy mezi ČR a Svatým stolcem. Zástupce Ekumenické rady církví Tomáš Tyrlík shrnul význam cyrilometodějské mise a vybídl přítomné, aby tento odkaz nesli dál a byli světlem pro své současníky. Biskup Jozef Haľko pak zmínil účast zástupů slovenských věřících na velehradské pouti roku 1985. V samotném závěru pak arcibiskup Nuzík coby předseda ČBK poděkoval krojovaným a také hudebníkům za zkrášlení bohoslužby i všem poutníkům. „Na otázku, jak dál po Velehradu, jsme snad dostali odpověď: máme být lidmi srdce, do kterého vpustíme Boha, lidmi, kteří se rozhodnou pro lásku a dobré vztahy a nezapomenou, že máme naději v Bohu a že tuto naději nám nikdo a nic nemůže vzít,“ uzavřel svá slova i celou bohoslužbu.

Přepisování Bible i benefiční koncert

Program Dnů lidí dobré vůle na Velehradě zprostředkoval už o den dříve bohatou nabídku pro všechny generace: program Mladí fandí Velehradu, kde nechyběla hudební vystoupení, autogramiády, kreativní stánky, parkour nebo fotokoutek. Součástí oslav bylo i Mezinárodní setkání vozíčkářů, dětský program Velehrad dětem s Michalem Nesvadbou, konference „Pouť, která změnila dějiny“, vzdělávací semináře pro rodiny, soutěž ve fotbalových dovednostech, ruční přepisování Bible a mnoho výstav a aktivit pro děti.

V podvečer se v bazilice uskutečnila Modlitba za vlast, pořádaná ve spolupráci s Armádou ČR, dobrovolnými hasiči, Orlem, skauty a dalšími. Během slavnostního aktu v bazilice přinesli studenti pekaři Chléb republiky. Ten vznikl u příležitosti 80. výročí osvobození a pro Dny lidí dobré vůle ho upekl Cech pekařů a cukrářů. K upečení byla použita voda z řek Vltavy, Moravy a Odry. Mouku darovali pekaři ze všech 14 krajů naší vlasti.

Vrcholem prvního dne byl pak na pódiu před bazilikou benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který přilákal na 20 tisíc návštěvníků a odstartoval velehradskou sbírku na podporu Salesiánského střediska České Budějovice a Nadačního fondu ADIUVARE. Na pódiu se vystřídaly hudební hvězdy jako Jiří Pavlica s Hradišťanem, Ondřej Ruml nebo Rudy Linka. Nečekaným překvapením pak byl příchod Jiřího Suchého. Během koncertu se Konto lidí dobré vůle navýšilo na částku téměř 628 tisíc Kč, do sbírky lze ale přispívat až do konce roku 2025 prostřednictvím dárcovských SMS – DMS VELEHRAD 30, 60, 90 nebo 190 na číslo 87 777.


Focusy

Biskupové Národní poutě Liturgie a bohoslužby

Mohlo by vás zajímat

image:Image Společné prosby věřících - hnědé
Společné prosby věřících - hnědé
Cena: 399 Kč
image:Image Římský misál z roku 1962
Římský misál z roku 1962
Cena: 898 Kč
image:Image Lekcionář V.
Lekcionář V.
Cena: 351 Kč
image:Image Hymny - denní modlitba církve
Hymny - denní modlitba církve
Cena: 49 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou