Na baroko do Litomyšle již popáté

Pod záštitou všech českých a moravských biskupů se ve dnech 12. – 16. srpna koná pátý ročník Litomyšlských dní barokní tradice.
Publikováno: 19. 6. 2020 16:15

Festival, který zprostředkovává současnému člověku bohaté kulturní i duchovní dědictví barokní doby, pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl. V letošním roce slavnost přinese opět bohatý program, na kterém nebude chybět novodobá premiéra barokních skladeb, divadelní představení, odborná přednáška ani hudebně-literární večer. Vše za dobrovolné vstupné.

 

Stalo se dobrým zvykem, že na festivalu bývá uvedeno některé znovu objevené dílo barokní hudby v novodobé premiéře, které tak spatří světlo světa často po několika staletích. V letošním roce to bude skladba Missa Canonica českého barokního skladatele Jiřího Melcelia, kterou soubor La Bilancetta zahájí festivalový program. Tento koncert bude živě přenášen TV Noe.

 

Novinkou v programu je hudebně-literární pásmo v sobotu 15. srpna, na Slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Tento tematický Mariánský večer, pořádaný k uctění Rodičky Boží, je poskládán ze skladeb českých i světových barokních komponistů a úryvků z děl předních českých literátů období baroka. Vše spojuje mariánský námět. Ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl je připraven v piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže také rozhovor s architektem Markem Janem Štěpánem, podle jehož návrhu byl chrám před několika lety rekonstruován a opět uveden v náboženský i kulturní život.

Nejvýznamnějšímu litomyšlskému děkanovi, baroknímu vlastenci a slavnému literátovi, Tomáši Pešinovi z Čechorodu, bude věnována přednáška na půdě litomyšlského proboštství, kterou prosloví literární historik doc. Miloš Sládek.

 

V rajském dvoře piaristické koleje bude uvedena lidová barokní divadelní hra o sv. Janu Nepomuckém, a to v nastudování posluchačů Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Stejně jako v minulých letech, je i tento rok připravena celofestivalová interaktivní soutěž pro nejmenší návštěvníky festivalu, tentokrát na téma dvou barokních velikánu spojených s Litomyšlí – Tomáše Pešiny z Čechorodu a Giovanniho Battisty Alliprandiho.

 

Celý festival uzavře v neděli 16. srpna slavnostní mše svatá v barokní perle Litomyšle, chrámu Nalezení sv. Kříže. Bohoslužbu, kterou bude celebrovat chrudimský arciděkan A.R.D. Jiří Heblt, doprovodí skladba Missa Ego flos campi španělsko-mexického barokního skladatele Juana Gutiérreze de Padilla. Mše bude obětována za autora piaristického kostela, barokního architekta Giovanniho Battistu Alliprandiho, jehož 300. výročí úmrtí v Litomyšli si letos připomínáme.

 

Těšíme se v srpnu na shledání v Litomyšli. Více informací a kompletní program festivalu na http://www.baroknilitomysl.cz/ .

Plakát

Autor článku:
Pavel Sršeň

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020