Církevní turistika

Rozvoj regionů republiky a investice do cestovního ruchu umožňují zpřístupnění čím dál většího počtu církevních památek a budování nových poutních tras či instalaci moderních expozic. I proto církev spustila informační portál zaměřený na turistiku.

Na portálu www.cirkevnituristika.cz najdou návštěvníci možnosti poutních tras v zájmové lokalitě, zajímavosti v nejbližším okolí, které stojí za to vidět, a možnost rezervovat si ubytování v církevních objektech. Jedná se o kláštery, poutní domy a fary. V případě far se jedná o objekty, které dříve sloužily k bydlení kněží; nyní tyto farnosti spravují kněží ze sousedních obcí, a proto farnosti mohou tyto objekty nabízet např. ke krátkodobému pronájmu na dovolenou pro jednotlivce, rodiny, skupiny dětí či mládeže. Budova fary se tím zachová a může poskytnout návštěvníkům prostor pro duševní, duchovní i fyzický odpočinek a zároveň dát práci lidem, kteří se o chod fary starají. Jde většinou o místní obyvatele, kteří znají oblast, ve které žijí, a tak mohou návštěvníkům doporučit, zajímavá místa k výletu. 

Portál Církevní turistika využilo za rok po jeho spuštění 660.000 návštěvníků a stále se rozšiřuje. Aktuálně nabízí kolem 400 míst.

Foto: Člověk a víra/Dominik Novák