Rok od smrti biskupa Františka Václava: zveme na mši svatou do katedrály

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace11. 2. 2023, 21.46

Ve čtvrtek 17. února 2022 se loni začala diecézí šířit zpráva o úmrtí biskupa Františka Václava Lobkowicze. Na den přesně po roce na něj budeme vzpomínat při zádušní bohoslužbě v ostravské katedrále Božského Spasitele (v pátek 17. února od 17 hodin). A můžeme též prosit za naši diecézi a její budoucnost.

image:Image 24/source/orig/23742_21040_0_biskup_zdun_me2.jpg

„To už je rok?“ Tak reaguje mnoho lidí na zprávu, že se blíží první výročí od úmrtí Mons. Františka Václava Lobkowicze. Za prvním sídelním biskupem naší ostravsko-opavské diecéze se ohlíží aktuální vydání diecézní zpravodaje OKNO i právě dokončované číslo Katolického týdeníku. Řadě z nás jistě během posledních dvanácti měsíců přišla na mysl vzpomínka na společnou mši svatou nebo třeba útržek z rozhovoru.

Takto se pro časopis OKNO vyjádřil biskup Martin David: „Na biskupa Františka během těch dvanácti měsíců od jeho odchodu na věčnost vzpomínám celkem často, vlastně téměř denně. Vzpomenu si na něj často na biskupství v jeho kanceláři, kde u některých věcí narazím na jeho rukou psané poznámky. Vzpomenu si na něj vždycky, když přijdu do katedrály, kde je prázdná katedra, ze které jako diecézní biskup předsedal liturgii. Vzpomenu si na něj v modlitbě vždycky, když přijdu do kostela svatého Václava, kde je místo jeho posledního odpočinku. A na Štědrý den, když jsem mířil do azylového domu ostravské charity na večeři s lidmi bez domova, se mi vybavily historky, které biskup František za ta léta při těchto štědrodenních návštěvách zažil a rád je vždycky o Vánocích připomínal.“

Výročí od úmrtí biskupa Františka Václava je též příležitost spojit se v modlitbě: s vděčností za dobro, ke kterému se přičinil i s prosbou za naši diecézi a její budoucnost. Ke mši svaté s těmito úmysly se sejdeme v pátek 17. února od 17 hodin v katedrále Božského Spasitele v Ostravě.

Liturgie a bohoslužby Biskupové

image:Image Broučku a cvoku přenáramný...
Broučku a cvoku přenáramný... Vladimír Boublík
image:Image Velehrad – Řím