Dvojí sekularizace Evropy?

Tématem diskuse bude víra nevěřících a její odlišné aspekty v zemích bývalého sovětského bloku a v zemích Západní Evropy. Je mezi těmito oblastmi stále ještě rozdíl v povaze víry nevěřících, nebo se smývá v procesu globalizace? Jaké faktory jsou důvodem rozdílů mezi přístupy k náboženství a sekularizaci v jednotlivých postkomunistických zemích? A co mají tyto postkomunistické země dnes společného se Západem. V co věří nevěřící? Jaké je spiritualita těchto lidí? Považují něco za posvátné?
Datum konání akce
9. 12. 2019 18:00 (18:00 - 22:00)

Úvodní diskusní příspěvky prosloví prof. Dr. Paul M. Zulehner (Vídeň) a prof. Dr. Eberhard Tiefensee (Erfurt), moderátorem bude prof. Dr. Tomáš Halík (překlad z němčiny je zajištěn). K dispozici bude i online stream z debaty.

Nový projekt o víře nevěřících zkoumá jev globálně rostoucího podílu populace, který se rozchází s jakoukoli formou organizovaného náboženství, neboli „nones“. S využitím znalostí expertů z Čech i ze zahraničí projekt bude usilovat o zodpovězení následujících otázek:
 Existuje rozdíl mezi „nones“ v postkomunistických zemích a západních zemích?
 Jaká je víra a přesvědčení „nevěřících“?
 Jak mohou věřící a „nones“ spolupracovat a postavit se proti zneužívání náboženství?
 V jakých ohledech mohou zkušenosti s „nones“ v postkomunistickém světě přispět k novému pochopení klíčových momentů v sociologii náboženství?

V rámci projektu dojde i na víru mladé generace nevěřících (15–20 let) a v rámci tzv. DialogLab budou do práce na projektu zapojení i mladí vědci. V rámci projektu se uskuteční veřejné debaty, univerzitní kurzy a mezinárodní konference.
Nositelem projektu je Česká křesťanská Akademie, která v jeho rámci spolupracuje s projektem KREAS na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Místo konání

Soubory ke stažení