banner sekce
Sekce

Mládež

Křižovatka slaví 40 let

V malé horské vesnici v Jizerských horách se již po 40 let křižují životní cesty mnoha mladých lidí.
Publikováno: 20. 5. 2019 2:00

Na příchovickou faru jezdí mládež od roku 1979, kdy sem byl státní mocí za trest poslán P. Miroslav Šimáček. Občas ho přijeli navštívit jeho přátelé a spontánně zde vytvářeli společenství, ve kterém zakoušeli Boží blízkost. Proto se rádi vraceli a zvali své přátelé. S rozrůstajícím se množstvím mladých přišla nutnost vytvořit tým blízkých spolupracovníků, kteří se o přijíždějící starali. Stálý tým se tak stává základní buňkou Center života mládeže. 


V roce 1993 se přistavuje nová budova, aby se do domu všichni vešli. V roce 2000 přebírá štafetu ve vedení centra P. Vladimír Novák, kterou dále předává v roce 2012 P. Jozefu Kadlicovi.

 

Během let se mění kněží, týmáci i mladí, kteří do centra přijíždějí. Duch a hodnoty tohoto místa však zůstávají. Slovo na den, modlitba, slavení mše svaté, společné stolování, práce a zábava. Témátka, čas strávený při rozhovorech, sdílení se. Toto jsou části programů, které se vždy chystají na míru účastníkům.

 

Co může toto centrum nabídnout mladým dnešní doby? Místo, kde jim druzí věnují soustředěný čas. Místo, kde jim druzí naslouchají. Místo, kde mohou strávit čas s druhými, cítit přijetí a být si vědomi toho, že každý má svou cenu.

 

To vše a ještě mnohem víc můžete zakusit na Interdiecézním centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách. 

 

Přijeďte společně děkovat za 40 let tohoto místa v sobotu 25. května 2019.

Veronika Lehrlová

Foto: archív IDCŽM Křižovatka

Autor článku:
Vojtěch Orlík