Tam, kde jsou bohatstvím lidé

13. 04. 2018
S novináři z českých médií jsme se ve čtvrtek 12. dubna 2018 vydali za poznáním zajímavých projektů římskokatolické církve v brněnské diecézi. Foto: Vojtěch Hlávka, Dušan Kadlec, Nela Fabiánová a František Jemelka.

Je jaro. Období roku pro výlety jako stvořené. My jsme ovšem po brněnské diecézi cestovali za poněkud jiným účelem: chtěli jsme novinářům ukázat, jak hospodaří a bude hospodařit diecéze, pro niž jsou bohatstvím lidé, nikoliv navrácený restituční majetek, kterého na jihu Moravy dostali nepoměrně méně oproti těm, kteří měli před únorem 1948 z tohoto pohledu poněkud příznivější skladbu majetku ...

Navzdory přijímacím zkouškám se nám dostalo milého přijetí ve Žďáru nad Sázavou, kde se o nás ve Střední škole gastronomické Adolfa Kolpinga po náročné cestě z Prahy postarali v duchu hesla: Láska prochází žaludkem.

Poté jsme vystoupali na ikonický kopec nad městem (paní řidičko, díky), kde se díky církevním restitucím a spolupráci farnosti se státní správou i samosprávou rodí unikátní místo spojující prostor pro duchovní útěchu i potěchu oka nad umem J. B. Santiniho. V dubnu se začne opravovat fasáda chrámu, tak jsme to ještě díky P. Vladimírovi Záleskému stihli ...

Naše cesty dále směřovaly ku Dukovanům. Ne, otázky jaderné energie jsme nechali jiným, a soustředili se na návštěvu nedalekých Moravských Budějovic, kde Biskupství brněnské udělalo radost zejména dětem. Díky propojení s aktivními rodiči či sestrami boromejkami zde vznikla JABULA. Dobré místo ke spinkání pro několik desítek dětí (jak jsme se mohli přesvědčit v momentě, kdy novináři z Prahy přijedou tzv. poo).

No a jelikož Brno je zlatá loď, nemohli jsme dále zamířit jinam. Zde byla připravena prezentace projektu http://www.cirkevnituristika.cz, fondu PULS či ekonomiky diecéze. Nesmí chybět ani Madona z Veveří a závěr programu jsme věnovali návštěvě další restituční investice: Centra pro rodinu a sociální péči na Petrově.

Díky!

Více na www.sluzbaverejnosti.cz.

Autor článku: František Jemelka