Mons. Václav Malý

Mons. Václav Malý

  • Stránka na webu diecéze: www.apha.cz
  • Sociální sítě:
Pokora a pravda

Životopis

Narozen 21.9.1950 v Praze. Po absolvování gymnázia studoval v letech 1969-1976 na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích, na kněze byl vysvěcen 26.6.1976 v Praze. V letech 1976-1978 byl kaplanem ve Vlašimi a Plzni.

V únoru 1977 podepsal Chartu 77, v roce 1978 se stal členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Od ledna 1979 byl bez státního souhlasu, pracoval jako zeměměřičský figurant. V květnu byl 1979 zatčen, obviněn z podvracení republiky a ve vazbě byl držen do prosince 1979. V letech 1980-86 pracoval jako topič v pražských hotelech.

V letech 1981-1982 byl mluvčím Charty 77, v roce 1989 mluvčím Občanského fóra.

Od r. 1990 do r. 1991 spravoval farnost sv. Gabriela, v letech 1991-1996 byl farářem u sv. Antonína v Holešovicích.

1.12.1996 byl jmenován kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Víta a 3.12.1996 titulárním biskupem marcelliánským a světícím biskupem pražským. Svěcení přijal 11.1.1997 v Praze.

V ČBK je členem Komise pro kněžstvo a předsedou Rady Iustitia et Pax a Rady pro krajany v zahraničí.


Základní data

Narozen: 21. 9. 1950 v Praze
Kněžské svěcení: 26. 6. 1976
Jmenován biskupem: 3. 12. 1996
Biskupské svěcení: 11. 1. 1997