Mons. Ján Eugen Kočiš

Mons. Ján Eugen Kočiš

  • Position: Auxiliary Bishop Emeritus
  •                   of the Greek-Catholic Church

 
 
My jesus, mercy
 

Curriculum vitae

He was born on 25 June 1926 in Pozdisovce, Slovakia. He entered the Theological Faculty in Presov, SK. On 28 April 1950, the Byzantine Church was abolished and he had to enter the military service on 20 September 1950. On the last day of his Christmas holiday, 1 Jan 1951, he was ordained in secret by a Roman-Catholic bishop in a hospital chapel in Roznava, SK. In the Supplemental Technical Battalion (PTP) he spent 3 years and 4 months, until 31 December 1953.

He worked in the bakery in Vranov nad Toplou, SK, and in his free time he travelled through the Eastern Slovakia to serve the faithful of Eastern rite. Having learned that the Secret Service (StB) was awaiting him at work he fled and began to hide. On 7 February 1958 he was arrested and sentenced to 4 years in prison. After 2 years he was released and as he couldn't stay in the Slovakian districts of Kosice and Presov, he came to Bohemia and worked as a digger in a gas company in Pardubice. He stayed there until 1968.

In May 1968, he was asked to help Bishop Vasil Hopko, who had been interned in Osek u Duchcova. From 1 September 1969 he served as a master of ceremonies at the Byzantine Church in Presov, SK, for 21 years. From 1 October 1991 he administered the parish of Durdos.

In January 1993, Episcopal Vicariate in Prague was established and Father Kocis was appointed its chancellor. In 1996, when Apostolic Exarchate was established, he was appointed its general vicar. On 23 March 2002, Pope John Paul II appointed him papal prelate and on 24 April he was appointed titular bishop of Abrittum. He was ordained on 15 May 2004.


Personal data

Born : 25 Jun 1926 in Pozdišovce (SK)
Ordained priest: 1 Jan 1951
Appointed bishop: 24 Apr 2004
Ordained bishop: 15 May 2004