Mons. Jan Graubner

Mons. Jan Graubner

QUOD DIXERIT VOBIS FACITE
("Do whatever he tells you", Jan 2,5)

Curriculum vitae

He was born on 29 August 1948 in Brno. In 1967 he finished high school in Straznice and to get a "working class origin" he worked in a machine factory in Gottwaldov (today Zlin) for a year. Then he was admitted to enter the Ss Cyril and Methodius' Faculty of Theology in Olomouc. He was ordained a priest on 23 June 1973 and served in Zlin, Valasske Klobouky, from 1982 he was a parish priest in Vizovice, Provodov and Horni Lhota.

On 17 March 1990, he was appointed titular bishop of Tagaria and auxiliary bishop of Olomouc and metropolitan of Moravia. On 7 April he was ordained bishop. On 28 September 1992, he was appointed archbishop of Olomouc. In 2000-2010 he was a president of the Czech Bishops' Conference, he is responsible for Charity and Mission.


Personal data

Born: 29 Aug 1948 in Brno
Ordained priest: 23 Jun 1973
Appointed bishop: 17 Mar 1990
Ordained bishop: 7 Apr 1990
Appointed archbishop: 28 Sep 1992