Paprsek ozářil oltář v sedlecké katedrále

Ve středu 20. března, první jarní den, byli návštěvníci katedrály Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory svědky ojedinělého úkazu, který se zde odehrává pouze dvakrát do roka. Pouze při rovnodennosti totiž sluneční paprsek při západu slunce projde čtrnáctimetrovým oknem a začne postupně ozařovat oltář tak, že ostatní duchovní prostory na chvilku zahalí tma.
Publikováno: 22. 3. 2019 15:45

Foto: Pavlína Slavíčková a Josef Slavíček

Tento ojedinělý okamžik má na svědomí neznámý architekt, který gotickou katedrálu dokázal přesně natočit ve směru osy západu slunce. Zajímavostí je, že na tento jev se přišlo až po rekonstrukci katedrály v roce 2009.

Rovnodennost tak v sedlecké katedrále odstartovala sérii oslav k desátému výročí jejího znovuotevření. Středeční program, který vyvrcholil v 17:40 hodin, kdy paprsek začal pomalu osvětlovat oltář, doprovodil koncert barokní kapely Musica Poetica. V rámci výročí vznikne například nový galerijní prostor v pravé lodi chrámu. Nebudou chybět ani pravidelné výstavy a slavnostní mše.

(Zdroj: Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec, MF DNES)

Autor článku:
Radka Blajdová

Další aktuality

Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
27.02.2020

Komunikace s lidmi bez domova - lektorka Mgr. Leona Martinková

Oslovují Vás lidé bez domova s žádostí o pomoc? Cítíte výčitku, když jejich požadavkům vyhovíte i nevyhovíte? Leží Vám chudí na srdci a zároveň pochybujete o účinné pomoci? Jaké je skutečné poslání kněze ve vztahu k lidem bez domova?
27.02.2020

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
27.02.2020

Papež: Půst je umění odříkat se marností a nadbytku

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 20 tisíc lidí na generální audienci. Byla zahájena čtením z Lukášova evangelia (Lk 4,1), které podává, jak Duch vodil Ježíše po čtyřicet dní pouští a ďábel ho pokoušel. Papež František věnoval svoji katechezi začátku postní doby.
26.02.2020

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Podle dávné tradice zahajuje papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne dnes v benediktinské bazilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny. Ve čtvrtek bude papež zpovídat kněze v Lateránské bazilice.
26.02.2020